Parlament Europejski (UE) i Rada Europejska uzgodniły zmianę kodeksu granicznego UE.
Aktualizacja ma na celu ograniczenie kontroli na granicach wewnętrznych UE w strefie Schengen i ochronę swobody przemieszczania się.
Ma również na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic zewnętrznych podczas kryzysów zdrowotnych i przeciwko nielegalnej migracji.
Annelies Verlinden, belgijska minister spraw wewnętrznych, reformy instytucjonalnej i odnowy demokratycznej, powiedziała w oświadczeniu, że porozumienie tylko wzmocni strefę Schengen UE.
„Bezproblemowe przemieszczanie się przez nasze granice wewnętrzne i bezpieczeństwo naszych granic zewnętrznych to dwa kamienie węgielne strefy Schengen” – powiedziała.
Obie strony uzgodniły tymczasowe porozumienie w dniu 6 lutego 2024 r. Zostanie on wysłany do Coreper w celu potwierdzenia.
Coreper oznacza Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej.
Coreper i Komisja muszą oficjalnie przyjąć porozumienie przed wdrożeniem nowych zasad.
Ograniczenie kontroli na granicach wewnętrznych UE
Umowa nakłada „jasne i ograniczone ramy czasowe dla kontroli na granicach wewnętrznych”, powiedziała Sylvie Guillaume, sprawozdawczyni lub negocjatorka Parlamentu Europejskiego.
Określa również kryteria, które państwa członkowskie UE muszą spełnić przy przywracaniu kontroli na granicach wewnętrznych.
Państwa członkowskie mogą przywrócić kontrole na granicach wewnętrznych, aby zapobiec nieprzewidzianym poważnym zagrożeniom dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego.
Powinien on być jednak wdrażany tylko w ostateczności.
Państwa członkowskie muszą najpierw ocenić, czy jest to konieczne i czy alternatywne środki mogą osiągnąć te same cele.
Te alternatywne środki obejmują zwiększoną współpracę policyjną, wymianę informacji wywiadowczych i wspólne operacje.
Umowa stanowi również, że w przypadku nieprzewidzianych okoliczności kontrole na granicach wewnętrznych powinny obowiązywać tylko przez jeden miesiąc, ale mogą trwać maksymalnie trzy miesiące.
Mimo to kontrole na granicach wewnętrznych mogą trwać do sześciu miesięcy i maksymalnie dwa lata.
Będzie to dozwolone tylko w przypadku przewidywalnych zagrożeń zgłoszonych wcześniej Komisji, Parlamentowi i innym państwom członkowskim.
Państwa członkowskie mogą również egzekwować kontrole na granicach wewnętrznych przez sześć miesięcy po upływie dwóch lat.
Państwa członkowskie UE mogą odnawiać je raz w roku w celu zwalczania trwałych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.
Wzmocnienie bezpieczeństwa granic zewnętrznych UE
Umowa wprowadziła również środki i procedury dla państw członkowskich UE na wypadek kryzysów zdrowotnych i przyszłych pandemii.
Umożliwia ona UE zatwierdzanie tymczasowych ograniczeń zdrowotnych dotyczących podróży na granicy zewnętrznej, w tym testów, kwarantanny i samoizolacji.
Mimo to osoby uprawnione do swobodnego przemieszczania się w UE, rezydenci długoterminowi i beneficjenci ochrony międzynarodowej będą zwolnieni z ograniczeń wjazdu.
Zmiana opiera się na doświadczeniach zdobytych podczas pandemii COVID-19. W tym czasie UE mogła jedynie wydawać zalecenia dla państw członkowskich, do których mogły się one stosować lub nie.
Nowy kodeks graniczny przedstawia również środki przeciwko wykorzystywaniu migrantów jako instrumentów sprzeciwu i destabilizacji.
UE ograniczy liczbę przejść granicznych lub skróci godziny ich funkcjonowania.
Umowa wprowadziła również procedury transferu aresztowanych nielegalnych obywateli państw trzecich z powrotem do kraju, z którego przybyli.
Aresztowanie nielegalnych migrantów powinno jednak nadal odbywać się w kontekście dwustronnej umowy o współpracy.
Współpraca UE-Wielka Brytania przeciwko nielegalnej imigracji
UE i Wielka Brytania mają sformalizować nowe porozumienie o współpracy w celu zwalczania nielegalnej migracji.
Od czasu opuszczenia bloku w 2020 r. Wielka Brytania nie zawarła umowy powrotowej z UE.
Nowa umowa obejmowałaby wymianę informacji na temat grup zaangażowanych w nielegalną migrację oraz współpracę w zakresie technologii zapobiegających handlowi ludźmi.
Miałoby to również na celu te same cele, co nowe cyfrowe systemy zezwoleń na podróż w UE i Wielkiej Brytanii w zakresie zapobiegania nielegalnej migracji.
Brytyjska elektroniczna autoryzacja podróży (ETA) jest teraz dostępna dla podróżnych z Zatoki Perskiej odwiedzających Wielką Brytanię.
Brytyjski ETA będzie wkrótce wymagany od wszystkich osób podróżujących do Wielkiej Brytanii bez wizy. Dotyczy to również obywateli UE.
Z drugiej strony, obywatele Wielkiej Brytanii i obywatele państw trzecich muszą ubiegać się o ETIAS, aby wjechać do strefy Schengen.
ETIAS to skrót od European Travel Information and Authorization System, który zostanie wprowadzony do połowy 2025 roku.