Wielka Brytania jest ósmym najłatwiejszym do migracji krajem europejskim według Eurostatu

| 15 stycznia, 2024
Wielka Brytania jest ósmym najłatwiejszym do migracji krajem europejskim według Eurostatu

Wielka Brytania nie jest najłatwiejszym krajem europejskim do migracji, ale nadal znajduje się w pierwszej dziesiątce.

Wielka Brytania zajęła 8. miejsce jako kraj, w którym najłatwiej jest uzyskać obywatelstwo mieszkańcom spoza Unii Europejskiej (UE). Tak wynika z danych kanadyjskiej agencji imigracyjnej CanadaCIS.

CanadaCIS zbadała najłatwiejsze i najtrudniejsze do uzyskania obywatelstwa kraje europejskie dla osób spoza UE.

W badaniu przeanalizowano dane imigracyjne Eurostatu z lat 2009-2021, koncentrując się na wskaźnikach powodzenia wniosków rezydentów spoza UE.

Około trzech na 50 (3,2%) mieszkańców otrzymało obywatelstwo Wielkiej Brytanii, na podstawie 12-letnich danych Eurostatu z lat 2009-2021.

„Oprócz posiadania jednych z najsilniejszych paszportów, Europa ma jedne z najwyższych wskaźników jakości życia, w tym wysokie perspektywy kariery, warunki życia i opiekę zdrowotną”, powiedział Bryan Brooks, ekspert imigracyjny z CanadaCIS, cytowany przez Financial Express .

Według osobnego badania na temat globalnych trendów migracyjnych, Wielka Brytania jest trzecim najbardziej preferowanym krajem imigracyjnym, pomimo wyższych kosztów życia.

Kraj ten przyciąga profesjonalistów z różnych dziedzin, takich jak finanse, opieka zdrowotna, edukacja i technologia.

10 najłatwiejszych i najtrudniejszych do migracji krajów europejskich

„Analiza pokazuje, że Europa Środkowa jest najtrudniejszym regionem do uzyskania obywatelstwa, a Europa Północna i Zachodnia są najłatwiejsze” – podsumował Brooks z CanadaCIS.

Szwecja, najszczęśliwszy kraj na świecie, zajęła pierwsze miejsce z najwyższym wskaźnikiem akceptacji obywatelstwa wśród mieszkańców spoza UE. Prawie jeden na dziesięciu obcokrajowców spoza UE uzyskuje obywatelstwo w Szwecji, co stanowi ponad dwukrotność średniej UE.

Od dwóch do pięciu najlepszych to Norwegia, Holandia, Portugalia i Islandia. Kraje te pozyskują więcej niż jednego na 25 kandydatów.

Irlandia i Rumunia zajmują odpowiednio szóste i siódme miejsce, podczas gdy Wielka Brytania uplasowała się na ósmej pozycji. Belgia i Finlandia zamykają pierwszą dziesiątkę.

Większość krajów Europy Północnej, Szwecja, Norwegia, Islandia i Finlandia, ma jeden z najwyższych wskaźników obywatelstwa. Dania jest jedynym krajem Europy Północnej, który nie został uwzględniony.

W Europie Południowej Portugalia była najłatwiejsza. W międzyczasie Holandia, Irlandia i Wielka Brytania były najłatwiejszymi krajami zachodnimi do imigracji.

Polska i Chorwacja zajmują czołowe miejsca w Europie Środkowej, ze wskaźnikami odpowiednio 4% i 3,9%.

Jeśli chodzi o najtrudniejsze kraje europejskie do imigracji, Estonia ma najniższy średni odsetek mieszkańców, którzy otrzymują obywatelstwo. Tylko jeden na 200 mieszkańców uzyskał obywatelstwo Estonii.

Łotwa, Czechy i Litwa to kolejne trzy kraje, w których najtrudniej jest zostać obywatelem. Mniej niż jeden procent rezydentów spoza UE otrzymało obywatelstwo we wszystkich trzech krajach.

Kraje te uplasowały się na miejscach od piątego do dziewiątego w rankingu krajów europejskich, do których najtrudniej jest wyemigrować: Austria, Liechtenstein, Słowacja, Słowenia i Niemcy. Kraje te przyznają obywatelstwo mniej niż jednemu na pięćdziesięciu mieszkańców spoza UE.

Dania uplasowała się w pierwszej dziesiątce krajów poza Europą Środkową, w których najtrudniej jest uzyskać obywatelstwo, z odsetkiem 2%.

Znaczące zmiany w polityce imigracyjnej Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania wdroży plan wprowadzenia bardziej rygorystycznej polityki imigracyjnej do 2024 r., aby ograniczyć migrację netto i zmniejszyć obciążenie usług publicznych.

Wykwalifikowani pracownicy muszą osiągnąć nowy minimalny próg dochodu w wysokości 38 700 funtów rocznie. Kwota ta stanowi wzrost o prawie 50 procent z 26 200 funtów.

Pracownicy służby zdrowia i opieki są zwolnieni z podwyżki minimalnego dochodu, ale nie będą już mogli sprowadzać do kraju osób pozostających na ich utrzymaniu.

Idąc dalej, Komisja Jakości Opieki (CQC) musi również regulować wszystkie firmy opiekuńcze, które chcą sponsorować pracowników opieki.

Osoby ubiegające się o wizę rodzinną będą również podlegać wyższym wymogom dotyczącym minimalnego dochodu. Będzie ona obowiązywać etapami przez cały 2024 r., a całkowita kwota 38 700 GBP wejdzie w życie pod koniec 2025 r.

Brytyjska lista zawodów deficytowych (Shortage Occupation List – SOL), obecnie znana jako lista wynagrodzeń imigrantów (Immigration Salary List – ISL), oraz wiza dla absolwentów są poddawane przeglądowi przez Komitet Doradczy ds.

SOL straci 20-procentową zniżkę, a MAC przeanalizuje, które obecne stanowiska SOL powinny pozostać na ISL zgodnie z nowymi progami wynagrodzeń.

Z wyjątkiem studentów zagranicznych na studiach podyplomowych i kursach ze stypendiami finansowanymi przez rząd, wszyscy inni studenci nie mogą sprowadzać członków swoich rodzin do Wielkiej Brytanii od stycznia tego roku.

Rosnąca migracja netto

Według oficjalnych danych Office for National Statistics (ONS), całkowita migracja netto w Wielkiej Brytanii od czerwca 2022 r. do czerwca 2023 r. szacowana jest na 672 000.

Wielka Brytania odnotowała niezwykły wzrost o 930% w wydawaniu wiz dla osób pozostających na utrzymaniu od 2019 roku. Do września 2023 r. osiągnął on poziom 152 980 w porównaniu do 14 839 we wrześniu 2019 r.

Pokazuje również znaczny wzrost migracji z krajów spoza UE, z Indiami, Nigerią i Chinami na czele listy migrantów.

Większość migrantów z Wielkiej Brytanii przyjeżdża w celu zdobycia wyższego wykształcenia (39%) lub pracuje w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej (33%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *