Wszyscy obcokrajowcy odwiedzający Singapur będą korzystać z nowych zautomatyzowanych pasów imigracyjnych w 2024 r.

| 1 marca, 2024
Wszyscy obcokrajowcy odwiedzający Singapur będą korzystać z nowych zautomatyzowanych pasów imigracyjnych w 2024 r.
Zdjęcie ze strony lotniska Changi na Facebooku

Singapur będzie pierwszym krajem na świecie, który zezwoli wszystkim zagranicznym gościom na korzystanie z automatycznych pasów imigracyjnych we wszystkich punktach kontrolnych na lotnisku Changi.

W lutym 2024 r. singapurski Urząd ds. Imigracji i Punktów Kontrolnych (ICA) ogłosił, że zezwoli wszystkim przybywającym na korzystanie z nowego zautomatyzowanego systemu kontroli granicznej (ABCS).

Do drugiej połowy roku wszyscy obcokrajowcy odwiedzający Singapur będą mogli zeskanować swoje paszporty, korzystając z nowych zautomatyzowanych pasów imigracyjnych.

Dodatkowo, zagraniczni podróżni będą mogli korzystać z nowych automatycznych pasów bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Po opuszczeniu Singapuru podróżni muszą przejść ocenę biometryczną, ale nie będą musieli ponownie okazywać paszportów.

Obecnie tylko mieszkańcy Singapuru i zagraniczni goście z 60 jurysdykcji mogą korzystać z automatycznych kołowrotów, aby wjechać do kraju.

Jest to znaczący wzrost w porównaniu z 2022 r., kiedy wprowadzono ją po raz pierwszy. W tamtych czasach podróżni z zaledwie 16 terytoriów mogli z nich korzystać.

Bezproblemowe kontrole imigracyjne dla coraz większej liczby podróżnych

ABCS jest częścią nowej koncepcji odprawy celnej ICA. Jego celem jest zapewnienie szybszej, sprawniejszej i bezpieczniejszej odprawy imigracyjnej dla wszystkich podróżnych.

Nowe zautomatyzowane pasy imigracyjne wykorzystują multimodalne systemy odprawy biometrycznej w celu skuteczniejszej identyfikacji podróżnych.

Oprócz skanowania tęczówki i twarzy, nowe automatyczne bramki obrotowe wykorzystują skanowanie odcisków palców do uwierzytelniania tożsamości podróżnych.

Podróżni na wózkach inwalidzkich i grupy rodzinne do czterech osób mogą również korzystać z automatycznych pasów imigracyjnych w wybranych punktach kontrolnych.

ABCS będzie powoli zastępować istniejące pasy ruchu i stanowiska obsługi we wszystkich punktach kontrolnych, aby zaspokoić rosnącą liczbę podróżnych.

W 2023 r. ICA zainstalowała ponad 160 dodatkowych zautomatyzowanych pasów ruchu. W tym roku firma doda 230 kolejnych zautomatyzowanych pasów ruchu.

Według ICA w 2023 r. Singapur odwiedziło 193 miliony turystów. Oznacza to 84-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Liczba z 2022 r. jest nadal nieco niższa niż w 2019 r., kiedy to Miasto Lwa przyjęło 217 milionów podróżnych przed pandemią koronawirusa.

Podróże bezstykowe i zwiększone bezpieczeństwo

Coraz więcej lotnisk na całym świecie wdraża zautomatyzowane pasy imigracyjne wykorzystujące technologię biometryczną, aby zapewnić szybszą i bardziej efektywną podróż.

Technologia biometryczna jest obecnie wykorzystywana na lotnisku we Frankfurcie w Niemczech, na lotnisku w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) oraz na głównych lotniskach w Australii.

Wielka Brytania (UK) również planuje wdrożyć technologię rozpoznawania twarzy, aby przyspieszyć i usprawnić proces imigracyjny.

Podczas konferencji Airlines 2023 dyrektor generalny brytyjskich służb granicznych Phil Douglas ujawnił, że agencja planuje zakup elektronicznych bramek paszportowych nowej generacji.

Obecne brytyjskie bramki elektroniczne skanują tylko zdjęcie paszportowe i stronę informacyjną, a następnie robią nowe zdjęcie posiadacza, aby sprawdzić, czy się zgadzają.

Początkowo eGates były przeznaczone wyłącznie dla obywateli Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej (UE). Teraz są one dostępne dla podróżnych z Kanady, Islandii, Japonii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Australii i innych krajów.

Korzystając z nowej generacji bramek elektronicznych z technologią rozpoznawania twarzy, podróżni nie będą już musieli okazywać paszportów, aby przejść odprawę imigracyjną.

Brytyjska agencja Border Force ma przeprowadzić testy nowych e-bramek na brytyjskich lotniskach jeszcze w tym roku.

Jeśli testy zakończą się sukcesem, konieczna będzie wymiana ponad 270 bramek elektronicznych na 15 brytyjskich lotniskach i stacjach kolejowych.

ETA wspiera bezproblemowe podróżowanie

Dzięki zautomatyzowanym pasom imigracyjnym, które wykorzystują technologię rozpoznawania twarzy, Douglas spodziewa się, że papierowe dokumenty podróżne, takie jak wizy i paszporty, staną się przestarzałe.

Bez fizycznych dokumentów podróży, długie kolejki i stanowiska paszportowe również staną się przeszłością, zwłaszcza dzięki nowemu brytyjskiemu systemowi elektronicznej autoryzacji podróży (ETA).

„ETA są bardzo ważne”, powiedział Douglas, dodając, że operacje kontroli imigracyjnej w Wielkiej Brytanii znacznie się zmienią.

Nowy brytyjski cyfrowy system zezwoleń na podróż, który jest wymagany od podróżnych, którzy nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię, pomoże im z wyprzedzeniem podjąć decyzję o zezwoleniu na wjazd.

Douglas wyjaśnił: „Będziemy w stanie dokładniej ich identyfikować i kierować do nich reklamy, ponieważ z góry będziemy mieli więcej informacji na ich temat”.

Dzięki ETA urzędnicy będą wiedzieć, czy podróżni byli już w Wielkiej Brytanii, czy przestrzegali przepisów imigracyjnych i czy mają jakiekolwiek zapisy w systemie bazy danych bezpieczeństwa.

ETA usprawni również kontrole imigracyjne dla wstępnie sprawdzonych osób niskiego ryzyka z dobrą historią imigracyjną.

Cyfryzacja granic Wielkiej Brytanii

Wraz z nowym brytyjskim systemem ETA, brytyjski rząd pracuje również nad „domyślnie cyfrową” granicą w celu poprawy bezpieczeństwa.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych już teraz przenosi wszystkie fizyczne statusy imigracyjne na zapis cyfrowy lub e-wizę. Od 1 stycznia 2025 r. będzie wydawać wyłącznie e-wizy.

Dodatkowo, wnioski o paszport i wizę brytyjską już teraz gromadzą informacje biometryczne.

Wszystkie zebrane dane zapewnią rządowi większą kontrolę i nadzór nad osobami wjeżdżającymi do kraju.