W 2008 roku, jako sposób na przyciągnięcie inwestycji, handlu i bogactwa do Wielkiej Brytanii, wprowadzono formę Złotej Wizy znanej jako Tier 1 Investor Visa. W ramach programu zamożni obcokrajowcy, którzy zainwestowali w Wielkiej Brytanii 2 000 000 funtów lub więcej, mogliby szybko złożyć wniosek o stały pobyt w Wielkiej Brytanii już po pięciu latach.
Czas oczekiwania na złożenie wniosku o rezydenturę może zostać jeszcze bardziej skrócony, ponieważ inwestycja przekraczająca 5 000 000 GBP pozwala posiadaczom wizy inwestorskiej Tier 1 na złożenie wniosku już po trzech latach, podczas gdy inwestycja przekraczająca 10 000 000 GBP skraca ten okres do zaledwie dwóch lat. Pomyślne rozpatrzenie wniosku o przyznanie obywatelstwa oznaczało nie tylko nabycie prawa do stałego zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii, ale prawo to dotyczyło również członków najbliższej rodziny.
Otwarty na nadużycia
W związku z rosnącymi obawami co do tego, kto ubiegał się o obywatelstwo i w jaki sposób zgromadzono majątek, władze wprowadziły bardziej rygorystyczne kontrole przeszłości dla wszystkich zagranicznych wnioskodawców. Główną obawą było to, że system był wykorzystywany (i nadużywany) przez niepożądanych obcokrajowców, którzy mogli z łatwością pozwolić sobie na niewielką wymaganą inwestycję, a tym samym uzyskać brytyjskie obywatelstwo.
Wśród tych niepożądanych osób znaleźli się znani przestępcy i skorumpowani urzędnicy państwowi, a także, co najbardziej niepokojące, rosyjscy oligarchowie o wątpliwych powiązaniach z gangami przestępczymi działającymi w Rosji i za granicą.
Problem rosyjski
Od czasu jej wprowadzenia w 2008 roku, brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziło prawie 2600 wiz dla inwestorów Tier 1 dla Rosjan i szybko pojawiły się obawy co do źródła bogactwa posiadaczy tych wiz. W 2020 r., po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych dochodzeń i kontroli finansowych, zdecydowano, że zbyt wiele wiz inwestorskich przyznawano obywatelom Rosji o nieco wątpliwym pochodzeniu i konieczne było bardziej rygorystyczne podejście.
Inwazja Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej zaostrzyła sytuację i istniało silne przekonanie, że wielu rosyjskich oligarchów, przestępców i (prawdopodobnie) zbrodniarzy wojennych może wykorzystywać Wielką Brytanię do prania pieniędzy i ukrywania swojego bogactwa w bezpiecznym miejscu.
Pranie pieniędzy i korupcja
Pod koniec 2018 r. brytyjski rząd zawiesił przyznawanie wiz dla inwestorów Tier 1, powołując się na „poważne obawy”, że program ten był wykorzystywany jako narzędzie do prania pieniędzy przez zagraniczne grupy przestępcze i prawdopodobnie organizacje terrorystyczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, cudzoziemiec musiał jedynie wpłacić wymaganą kwotę w brytyjskiej instytucji finansowej i mieć „dobry charakter”, co w najlepszym razie było terminem nieco mglistym. Zamiast przyciągać nowe inwestycje, które mogłyby zostać wykorzystane do rozwoju handlu w Wielkiej Brytanii, tak zwani „inwestorzy” po prostu wpłacali środki niezbędne do uzyskania obywatelstwa i pozwalali im leżeć w banku.
Zawieszenie programu miało trwać przez czas nieokreślony, podczas którego miały zostać opracowane nowe wytyczne dotyczące kwalifikacji, a walka z możliwymi przestępstwami finansowymi miała zostać zaostrzona. Nowe kryteria kwalifikacji obejmowały:
Niezależny audyt dokumentacji finansowej i interesów biznesowych wnioskodawcy.
Dowód, że środki znajdują się pod kontrolą wnioskodawcy od co najmniej dwóch lat.
Udokumentowane wykorzystanie funduszy do wspierania i rozwoju małych i średnich firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii.
Jednak pomimo nowych wytycznych, program nadal był otwarty na nadużycia po jego ponownym wprowadzeniu, ponieważ bogaci (podejrzani) przestępcy otrzymywali złote wizy. Pojawiły się również podejrzenia o korupcję w procesie weryfikacji i przyznawania uprawnień.
„Złota wiza” wycofana
W lutym 2022 r. brytyjska minister spraw wewnętrznych Prini Patel oficjalnie ogłosiła zniesienie tzw. programu „złotej wizy”. Po latach kontrowersji związanych z tym, kto otrzymał te wizy (i w jaki sposób), minister spraw wewnętrznych oświadczył, że nie będą wydawane kolejne wizy dla inwestorów Tier 1, ponieważ istniały mocne dowody na korupcję, oszustwa, pranie pieniędzy i działalność przestępczą związaną z wieloma wnioskami, zarówno tymi rozpatrzonymi pozytywnie, jak i negatywnie.
Według organów antykorupcyjnych, ponad 6300 Złotych Wiz było przedmiotem przeglądów i dochodzeń w sprawie potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Stanowiło to prawie połowę wszystkich wiz wydanych w trakcie trwania programu i nie przewidywano poprawy tych liczb.
W ciągu siedmiu lat od 2008 do 2015 roku wydano prawie 3000 złotych wiz, z czego około 700 trafiło do rosyjskich milionerów. W międzyczasie okazało się, że wielu z tych rosyjskich posiadaczy wiz ma wątpliwe powiązania ze zorganizowanymi organizacjami przestępczymi, a kolejne osoby są nadal przedmiotem dochodzeń.
Wiza dla innowatorów
Chociaż nie zastępuje ona wizy dla inwestorów Tier 1, obcokrajowcy nadal mogą uzyskać brytyjskie obywatelstwo poprzez inwestycje, w szczególności skierowane do ludzi biznesu i przedsiębiorców. Wiza dla innowatorów ma na celu wspieranie brytyjskiej gospodarki poprzez przyciąganie nowych firm, w które posiadacz wizy jest aktywnie zaangażowany.
Jeszcze przed złożeniem wniosku wizowego pomysł na biznes musi zostać oceniony i zatwierdzony przez zatwierdzony organ. Po zatwierdzeniu wnioskodawca musi również spełnić inne określone kryteria:
- mieć ukończone 18 lat
- Rozsądna znajomość języka angielskiego
- Posiadać wystarczające fundusze na początkowy pobyt w Wielkiej Brytanii
- Co więcej, wnioskodawcy pragnący rozpocząć nową działalność w Wielkiej Brytanii muszą posiadać co najmniej 50 000 GBP dostępnego finansowania.
Wymagana dokumentacja dla wizy dla innowatorów
Wraz z listem zatwierdzającym pomysł na biznes, osoby ubiegające się o wizę dla innowatorów będą musiały również dostarczyć następujące dokumenty:
- aktualny, ważny paszport (lub inny akceptowalny dokument tożsamości)
- Ostatni wyciąg bankowy wykazujący saldo w wysokości co najmniej 1270 GBP za poprzednie 28 dni.
- Dowód znajomości języka angielskiego
- Dowód minimalnej wymaganej kwoty finansowania
- Paszport powinien mieć co najmniej jedną pustą stronę (do umieszczenia wizy).
Inna dokumentacja może być wymagana w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz narodowości wnioskodawcy i odpowiednich umiejętności, doświadczenia lub kwalifikacji.