Do połowy 2025 r. mają nastąpić zmiany w ruchu bezwizowym do Europy, które obejmą podróżnych z ponad 60 krajów i terytoriów.
Unia Europejska (UE) uruchomi europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) w maju 2025 roku.
Zgodnie z harmonogramem opublikowanym 24 listopada 2023 r. wdrażanie nowego unijnego systemu zezwoleń na podróż będzie odbywać się stopniowo przez okres 12 miesięcy.
Zwiększone bezpieczeństwo dzięki ETIAS
Nowe unijne cyfrowe zezwolenie na podróż będzie wymagało od obywateli, którzy nie potrzebują wizy, aby odwiedzić strefę Schengen, uzyskania ETIAS przed podróżą.
ETIAS nie jest wizą, ale poświadczeniem bezpieczeństwa dla krótkoterminowych gości.
Jest to część wysiłków UE mających na celu identyfikację potencjalnych zagrożeń lub ryzyka dla zdrowia poprzez wcześniejszą kontrolę odwiedzających.
ETIAS ma również na celu zwiększenie dostępności podróży do Europy przy jednoczesnym zabezpieczeniu jej granic.
Podróżni mogą ubiegać się o ETIAS na jednej platformie. Jego ukończenie zajmie tylko około 10 minut.
Wniosek będzie kosztował 7 euro i będzie ważny przez trzy lata, umożliwiając posiadaczowi wielokrotne krótkie podróże do strefy Schengen.
Aby złożyć wniosek, podróżni muszą podać dane osobowe, informacje paszportowe i odpowiedzieć na pytania dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i imigracji. Dane biometryczne nie będą wymagane.
W większości przypadków wnioskodawcy otrzymają ETIAS w ciągu kilku minut.
Podobne wymogi wjazdowe dla osób zwolnionych z obowiązku wizowego obowiązują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.
Wielka Brytania (UK) również niedawno uruchomiła elektroniczną autoryzację podróży (ETA) dla osób zwolnionych z obowiązku wizowego.
Stopniowe 12-miesięczne egzekwowanie ETIAS
UE będzie stopniowo wdrażać ETIAS przez rok lub 12 miesięcy, aby pomóc podróżnym dostosować się do nowego systemu i zminimalizować zakłócenia.
Stopniowe wdrażanie pozwoli również władzom monitorować jego wpływ, zanim system stanie się obowiązkowy.
Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez UE, będą dwie fazy: okres przejściowy i okres karencji.
Okres przejściowy
Po uruchomieniu ETIAS w maju 2025 r. nastąpi sześciomiesięczny okres przejściowy.
W okresie przejściowym podróżni powinni ubiegać się o zezwolenie na podróż ETIAS przed podróżą do strefy Schengen.
Jednak podróżnym, którzy nie mają przy sobie ETIAS, nie odmówi się wjazdu, jeśli spełniają oni wszystkie inne wymagania wjazdowe.
Okres karencji
Po zakończeniu okresu przejściowego przez kolejne sześć miesięcy obowiązywać będzie okres karencji.
W okresie karencji podróżni muszą posiadać ETIAS podczas wizyty w dowolnym kraju w strefie Schengen.
Wszystkim podróżnym, którzy nie posiadają zezwolenia na podróż ETIAS, odmówi się wjazdu na granicy.
Jedyne zwolnienie w okresie karencji dotyczy osób podróżujących do Europy po raz pierwszy po okresie przejściowym ETIAS.
Osoby podróżujące po raz pierwszy otrzymają pozwolenie na wjazd, pod warunkiem spełnienia wszystkich innych wymagań wjazdowych.
Innowacyjne podróże po Europie
ETIAS, unijny system wjazdu i wyjazdu (EES), wraz z brytyjskim ETA, wkrótce zmieni europejskie podróże, czyniąc je bezpieczniejszymi i wygodniejszymi.
Początkowo planowany na 2021 r., UE opóźniła wdrożenie ETIAS z kilku powodów.
Jedną z przeszkód są komplikacje związane z Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 roku.
Innym jest opóźnienie EES, który ma wejść w życie pod koniec 2024 roku.
EES będzie wymagać od podróżnych spoza UE przedstawienia dokumentów tożsamości i dokumentów podróży oraz poddania się kontroli biometrycznej w przypadku krótkich wizyt w strefie Schengen.
Niedawno Wielka Brytania, która nie jest już członkiem UE, wyraziła obawy dotyczące możliwych opóźnień w punktach wjazdu wynikających z wdrożenia EES i ETIAS.
Po uruchomieniu ETIAS obywatele, którzy nie potrzebują wizy, aby wjechać do strefy Schengen, będą musieli uzyskać zezwolenie na podróż przed podróżą.
Podobnie, Wielka Brytania będzie wymagać od obywateli zwolnionych z obowiązku wizowego posiadania ETA przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii.
Brytyjska ETA jest już dostępna dla obywateli Kataru. Wkrótce, w 2024 r., zostanie on otwarty dla obywateli krajów członkowskich Rady Współpracy Zatoki Perskiej.
Do 2024 r. brytyjski rząd oczekuje, że wszyscy obywatele, którzy nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię, będą ubiegać się o ETA przed podróżą.
Dodaj komentarz