Do kwietnia 2024 r. dwa kolejne kraje europejskie będą mogły wydawać krótkoterminowe wizy Schengen.
Według firmy Fragomen, zajmującej się prawem imigracyjnym, Bułgaria i Rumunia mają wydawać wizy Schengen C od 1 kwietnia 2024 roku.
Wizy Schengen C są wizami krótkoterminowymi umożliwiającymi wjazd i pobyt w strefie Schengen do 90 dni w ciągu 180 dni.
Wydawanie wiz krótkoterminowych Schengen przez oba kraje jest związane z decyzją Rady Unii Europejskiej (UE) o zezwoleniu Bułgarii i Rumunii na częściowe przystąpienie do strefy Schengen.
Od 31 marca 2024 r. nie będzie odpraw granicznych dla podróży lotniczych i morskich między Bułgarią, Rumunią i krajami członkowskimi strefy Schengen.
Bez kontroli granicznych podróżowanie między Bułgarią, Rumunią i krajami strefy Schengen będzie szybsze i łatwiejsze.
Kontrole graniczne będą nadal dotyczyć osób podróżujących drogą lądową. Rozmowy dotyczące zniesienia ograniczeń na granicach lądowych będą kontynuowane przez cały rok.
„Ich przystąpienie pobudzi podróże, handel i turystykę oraz jeszcze bardziej skonsoliduje rynek wewnętrzny” – stwierdziła Komisja Europejska w oświadczeniu.
Dodano, że „rozszerzona strefa Schengen wzmocni UE jako Unię, zarówno wewnętrznie, jak i na arenie międzynarodowej”.
Czym jest strefa Schengen
Wolna od granic europejska strefa Schengen zapewnia swobodę przemieszczania się 450 milionom obywateli UE i osób spoza UE przebywających lub odwiedzających UE.
Oznacza to, że mogą swobodnie podróżować, pracować i mieszkać w kraju UE bez żadnych specjalnych formalności.
Strefa Schengen obejmuje 23 państwa członkowskie UE oraz kraje sąsiadujące, takie jak Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein.
Bułgaria i Rumunia są członkami UE od 2007 roku. Komisja Europejska po raz pierwszy potwierdziła, że oba kraje są gotowe do przystąpienia do strefy Schengen w 2011 roku.
Od tego czasu oba kraje wykazały, że spełniają wymogi członkostwa w strefie Schengen.
Eksperci potwierdzili swoją gotowość w 2022 i 2023 r. po wdrożeniu środków współpracy w zakresie bezpieczeństwa, polityki i spraw sądowych.
Przystąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen oznacza dziewiąte rozszerzenie pod względem powierzchni i liczby ludności.
Kto potrzebuje wizy podczas wizyty w strefie Schengen
Obywatele niektórych krajów, w tym obywatele Wielkiej Brytanii, mogą podróżować do strefy Schengen w celach turystycznych lub biznesowych bez konieczności posiadania wizy.
Obywatele zwolnieni z obowiązku wizowego mogą wjeżdżać i podróżować po strefie Schengen na krótkie pobyty do 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie.
Jednak osoby, które planują pracować, studiować lub mieszkać w kraju UE, mogą potrzebować wizy lub zezwolenia.
Osoby niebędące obywatelami kraju członkowskiego Schengen muszą uzyskać wizę Schengen na krótkie podróże do tego obszaru.
Dzięki krótkoterminowej wizie Schengen osoby fizyczne mogą swobodnie podróżować po strefie Schengen na krótkie pobyty do 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie. Wiza pozwala na to głównie w celach turystycznych lub biznesowych.
Cyfryzacja wniosków wizowych Schengen
UE jest również w trakcie cyfryzacji procesu wizowego Schengen. Obecnie tworzy nową ogólnounijną platformę internetową do składania wniosków do 2025 r.
Przejście na internetowe wnioski wizowe Schengen ma na celu usprawnienie i usprawnienie procesu dla obywateli spoza UE i organów państw członkowskich.
Większość cyfrowych wniosków o wizę Schengen będzie przetwarzana za pośrednictwem unijnej platformy wniosków wizowych (VAP), niezależnie od planów i celów podróży.
Osobiste spotkania nie będą już wymagane, z wyjątkiem osób składających wniosek po raz pierwszy lub tych, których dane biometryczne są nieprawidłowe.
Osoby kwalifikujące się do złożenia wniosku online będą korzystać z platformy EU VAP, aby wypełnić wniosek wizowy, odpowiedzieć na pytania związane z podróżą i przesłać niezbędne dokumenty.
Następnie EU VAP automatycznie prześle wnioski do odpowiednich krajów członkowskich w celu ich rozpatrzenia.
Ponadto opłaty wizowe można uiszczać za pośrednictwem bramki połączonej z EU VAP, bezpośrednio przekazując płatności do państwa członkowskiego.
Przyszłość europejskich podróży
Oprócz cyfryzacji wniosków wizowych Schengen, UE wdroży środki cyfrowe w celu zabezpieczenia swoich granic.
W październiku 2024 r. UE ma uruchomić system wjazdu/wyjazdu (EES). Ten zautomatyzowany system graniczny elektronicznie rejestruje wjazdy i wyjazdy zamiast stemplowania paszportów po przybyciu na granicę.
Obywatele nieposiadający wizy i osoby z wizami krótkoterminowymi wjeżdżające do strefy Schengen muszą dostarczyć odciski palców i dane biometryczne twarzy na granicy.
Do połowy 2025 r. obywatele nieposiadający wizy będą również potrzebować europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) w przypadku krótkich podróży do strefy Schengen.
EES i ETIAS będą wymagane od brytyjskich podróżnych odwiedzających dowolny kraj członkowski Schengen.
Natomiast osoby, które mogą podróżować do Wielkiej Brytanii bez wizy, takie jak obywatele UE, będą potrzebować elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA).
Nowe cyfrowe zezwolenie na podróż do Wielkiej Brytanii jest ważne na krótkie podróże trwające krócej niż sześć miesięcy. Może być wykorzystywany do turystyki, odwiedzania rodziny i przyjaciół, krótkich studiów, tranzytu i dozwolonej działalności gospodarczej.
Brytyjski ETA jest również obowiązkowy dla osób przybywających do Wielkiej Brytanii w celu tymczasowej pracy twórczej i dozwolonego leczenia. Dzieje się tak pod warunkiem, że spełniają one dodatkowe wymagania.
Dodaj komentarz