Podróżni mogą wkrótce płacić więcej za wizy krótkoterminowe do europejskiej strefy Schengen.
Komisja Europejska przedstawiła propozycję zwiększenia kosztów wniosków wizowych Schengen.
Wiza Schengen to zezwolenie na pobyt krótkoterminowy umożliwiające podróżowanie w strefie Schengen przez maksymalnie 90 dni w ciągu 180 dni.
Strefa Schengen obejmuje 27 państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) oraz kraje sąsiadujące: Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein, które zniosły kontrole na granicach wewnętrznych.
Komisja zaleciła również jeszcze większe podniesienie opłat wizowych dla krajów wykazujących „niewystarczającą współpracę w zakresie readmisji”.
Readmisja dotyczy przyjmowania osób, które zostały wydalone z państw członkowskich i starają się o ponowny wjazd.
Ponadto Komisja stwierdziła, że zewnętrzni dostawcy usług wizowych Schengen będą mogli pobierać wyższe opłaty.
O ile wzrosną opłaty za wizę Schengen?
Komisja zaproponowała podniesienie opłat za wizę Schengen z 80 do 90 euro dla dorosłych i z 40 do 45 euro dla dzieci.
W przypadku krajów, które nie współpracują w zakresie przyjmowania wydalonych obywateli z powrotem z państw członkowskich, opłaty wizowe wzrosną ze 120 euro do 135 euro i ze 160 euro do 180 euro.
Proponowane wyższe opłaty wpłyną również na maksymalną kwotę, jaką zewnętrzni dostawcy mogą pobierać za wnioski wizowe w imieniu państw członkowskich.
Zazwyczaj pobierają one do połowy standardowej opłaty. Kwota ta wzrosłaby z 40 do 45 euro.
Tymczasem opłata za przedłużenie wizy Schengen pozostanie na poziomie 30 euro.
Dlaczego UE podnosi opłaty za wizy krótkoterminowe?
Komisja Europejska ocenia potrzebę wprowadzenia nowych opłat co trzy lata, biorąc pod uwagę „obiektywne kryteria”.
Jako powód tegorocznej podwyżki podano „ogólnounijną stopę inflacji i zmiany w wynagrodzeniach urzędników służby cywilnej państw członkowskich”.
Zgodnie z projektem, eksperci z państw członkowskich Schengen omówili zmianę opłat wizowych na spotkaniu w grudniu 2023 roku.
Poinformowano, że „przytłaczająca większość” poparła podwyżkę opłat wizowych Schengen.
Komisja przedstawiła projekt 2 lutego i będzie otwarta na opinie do 1 marca 2024 r.
Następnie może przyjąć rozporządzenie, które wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Koszt aplikacji o wizę turystyczną w innych krajach
Komisja Europejska stwierdziła, że proponowane podwyższone opłaty za wizy Schengen są „nadal stosunkowo niskie” w porównaniu z innymi krajami.
Opłata za najpopularniejsze rodzaje amerykańskich wiz nieimigracyjnych, w tym wizy turystyczne, biznesowe, studenckie i wymiany, wynosi 185 USD.
W Kanadzie wiza turystyczna kosztuje 100 dolarów kanadyjskich plus 85 dolarów za dane biometryczne, podczas gdy w Australii opłata wynosi 190 dolarów australijskich.
Wielka Brytania (UK) również podniosła opłaty wizowe w 2023 roku. Standardowa wiza turystyczna kosztuje teraz 115 funtów brytyjskich.
Brytyjski rząd podniósł również inne opłaty wizowe: wizy pracownicze i inne wzrosły o 15%, wizy rodzinne, osiedleńcze i obywatelskie o 20%, a wizy studenckie o 35%.
Osoby ubiegające się o wizę w Wielkiej Brytanii muszą również uiścić podwyższoną imigracyjną opłatę zdrowotną (IHS) wprowadzoną w lutym tego roku.
Wnioski wizowe Schengen online
W grudniu 2023 r. UE przyjęła nowe przepisy dotyczące cyfryzacji procesu ubiegania się o wizę Schengen.
Ułatwi to przejście na nową platformę wniosków wizowych Schengen, Platformę Wniosków Wizowych Unii Europejskiej (EU VAP), w 2026 roku.
Dzięki unijnemu VAP tylko osoby ubiegające się o wizę po raz pierwszy, osoby z wadliwymi danymi biometrycznymi i osoby z nowymi dokumentami podróży będą musiały stawić się na osobiste spotkania.
Wszystkie pozostałe osoby ubiegające się o wizę mogą skorzystać z EU VAP, aby wypełnić wniosek, odpowiedzieć na pytania związane z podróżą i przesłać wymagane dokumenty.
Mogą również uiszczać opłaty za wizę Schengen online za pośrednictwem bramki połączonej z EU VAP.
Platforma będzie automatycznie przekazywać wnioski wizowe do odpowiednich krajów członkowskich w celu ich przetworzenia i odpowiedniego przekazania płatności.
Jeśli elektroniczna płatność online nie jest możliwa, opłaty mogą pobierać konsulaty lub autoryzowane centra wizowe.
Podróżni będą również elektronicznie informowani o swoim statusie wizowym.
Koszty zezwolenia na podróż dla obywateli nieposiadających wizy
UE wdraża również nowy elektroniczny system zezwoleń na podróż dla obywateli nieposiadających wizy.
UE uruchamia europejski system zezwoleń na podróż (ETIAS) w dwóch etapach, począwszy od połowy 2025 roku.
Cudzoziemcy, którzy nie potrzebują wizy na krótkie podróże do strefy Schengen UE, będą potrzebować ETIAS przed podróżą. Dotyczy to również obywateli Wielkiej Brytanii.
ETIAS jest podobny do nowego brytyjskiego elektronicznego zezwolenia na podróż (UK ETA) dla obywateli zwolnionych z obowiązku wizowego, w tym obywateli UE.
Aplikacja ETIAS będzie kosztować 7 euro i będzie ważna przez trzy lata. Z drugiej strony, wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 funtów i będzie ważny przez dwa lata.