Były dyrektor ds. kontroli granicznej w Wielkiej Brytanii wyraża zaniepokojenie systemem ETA

| 8 marca, 2024
Były dyrektor brytyjskiej kontroli granicznej wyraził zaniepokojenie systemem ETA

Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Zarządzania Granicami i Technologii (IBMATA) wyraził obawy dotyczące nowego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA).

Zgodnie z raportem Holyrood, Tony Smith, były dyrektor generalny kontroli granicznej Zjednoczonego Królestwa (UK), podzielił się swoją ekspertyzą na temat zagrożeń i możliwych słabości ETA.

Przemawiając na spotkaniu z Komisją Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Wielkiej Brytanii w dniu 5 marca 2024 r., Smith wezwał do większej przejrzystości w zakresie funkcjonowania nowego systemu zezwoleń cyfrowych.

Poprosił o bardziej szczegółowy zarys ram ryzyka systemu ETA, który określa, w jaki sposób przyznaje lub odrzuca zezwolenia na podróż.

Najnowsze dostępne statystyki dotyczące ETA wykazały, że system otrzymał 12 190 wniosków i udzielił 12 076 zezwoleń.

Oznacza to, że od października do grudnia 2023 r., kiedy system został otwarty dla obywateli Kataru, odmówiono ETA tylko 114 wnioskodawcom.

Były dyrektor brytyjskiej kontroli granicznej ostrzegł również, że rząd może być „zbyt zależny” od danych otrzymywanych drogą elektroniczną.

Stwierdził, że technologia nie jest bezbłędna, a algorytmy programów komputerowych mogą nadal działać nieprawidłowo i popełniać błędy.

Smith podkreślał, że zawsze musi istnieć „ludzka interwencja”. Funkcjonariusz musi zawsze sprawdzić, dlaczego system oznaczył wnioskodawcę i czy jest to „wystarczające do unieważnienia ETA”.

Zasugerował również, aby rząd Wielkiej Brytanii zainwestował w równoległy system, aby zapewnić, że systemy elektroniczne nie zostaną zakłócone lub zmanipulowane.

Możliwa luka we wspólnej strefie podróżowania

Smith wskazał na potencjalną lukę we Wspólnej Strefie Podróżowania (CTA), gdzie nie ma rutynowych kontroli imigracyjnych.

Przywołał hipotetyczny scenariusz, w którym ktoś najpierw podróżuje do Republiki Irlandii, a następnie wjeżdża do Wielkiej Brytanii przez Irlandię Północną, gdzie granica lądowa jest otwarta i nie wymaga ETA.

Członkami CTA są Wielka Brytania, Republika Irlandii, Guernsey, Jersey i Wyspa Man.

Obywatele tych terytoriów mogą swobodnie podróżować w ramach CTA i są zwolnieni z obowiązku posiadania ETA.

Zazwyczaj Wielka Brytania przeprowadza kontrole graniczne tylko przy pierwszym wjeździe podróżnego do CTA.

Oczekuje się jednak, że będzie również przeprowadzać oparte na danych wywiadowczych kontrole graniczne osób przybywających do Wielkiej Brytanii z CTA.

Zrozumienie systemu ETA

Nowy brytyjski ETA jest częścią nowego systemu zarządzania granicami brytyjskiego rządu, który dotyczy wszystkich obywateli nieposiadających wizy.

Wszyscy obywatele nieposiadający wizy lub podróżni, którzy mogą odwiedzić Wielką Brytanię bez wizy, będą musieli przedstawić pozwolenie na podróż ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii.

Obecnie tylko wybrane narodowości z regionu Zatoki Perskiej muszą ubiegać się o ważny ETA i otrzymać go przed wizytą w Wielkiej Brytanii.

Rząd Wielkiej Brytanii spodziewa się jednak, że do końca roku będzie on obowiązywał wszystkie osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii bez wizy. Obejmuje to odwiedzających z Unii Europejskiej (UE) i Ameryki.

Komisja Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Izby Lordów rozpoczęła niedawno dochodzenie w sprawie nowych elektronicznych systemów granicznych.

Oprócz brytyjskiego ETA, dochodzenie dotyczy nadchodzącego unijnego systemu wjazdu/wyjazdu (EES) oraz europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS). ETIAS jest unijnym odpowiednikiem ETA.

EES zostanie uruchomiony w październiku 2024 r., a ETIAS w połowie 2025 r.

Standardy bezpieczeństwa granic cyfrowych

Przewodniczący IBMATA potwierdził korzyści płynące z nowego systemu ETA w zakresie poprawy bezpieczeństwa granic Wielkiej Brytanii i optymalizacji procedur kontroli granicznej.

Smith powiedział, że system ETA umożliwia władzom gromadzenie większej ilości danych na temat podróżnych przed ich przybyciem do Wielkiej Brytanii. Skutecznie usprawnia to kontrole graniczne.

Zaproponował trzy kryteria utrzymania bezpiecznych granic cyfrowych:

Jednym z nich jest posiadanie strategii wielu granic. Obejmuje to zebranie wszystkich możliwych informacji i przeprowadzenie jak największej liczby ocen przed przybyciem podróżnego do Wielkiej Brytanii.

Drugim jest zintegrowane zarządzanie granicami, które obejmuje zarządzanie i analizowanie danych zebranych od podróżnych.

Trzecia to niezawodna infrastruktura biometryczna i tożsamościowa, umożliwiająca dokładniejsze potwierdzanie tożsamości podróżnych.

Były dyrektor brytyjskiej kontroli granicznej podkreślił również znaczenie „dobrego interfejsu między rządem a systemami lotniczymi”.

Zachęci to linie lotnicze, które zainwestowały w technologię, do płynnego dostosowania się do lokalnych systemów cyfrowych.

Smith zasugerował, że elektroniczne systemy zarządzania granicami mogą potencjalnie zastąpić paszporty i elektroniczne bramki paszportowe w procedurach imigracyjnych.

Powiedział, że w przyszłości kontrole imigracyjne i graniczne mogą zostać przeniesione do aplikacji mobilnej.