Niska liczba uczestników mobilności młodzieży w Wielkiej Brytanii w 2023 r. podsyca nadzieję na porozumienie w sprawie mobilności młodzieży z UE

| 9 października, 2024
Niska liczba uczestników mobilności młodzieży w Wielkiej Brytanii w 2023 r. podsyca nadzieję na porozumienie w sprawie mobilności młodzieży z UE
Image by drobotdean on Freepik

Liczba uczestników programu mobilności młodzieży przybywających do Wielkiej Brytanii (UK) znacznie spadła w 2023 roku.

Niskie liczby wzbudziły obawy o dostępność i atrakcyjność kraju dla międzynarodowych wymian młodzieży.

Jednak, jak donosi The Guardian, wzbudziło to również nowe nadzieje na porozumienie w sprawie mobilności młodzieży między Wielką Brytanią a Unią Europejską (UE).

Umowa o mobilności młodzieży między dwoma krajami pozwala obywatelom w wieku od 18 do 30 lat studiować, pracować i podróżować w kraju partnerskim przez dwa lub trzy lata.

Umowa o mobilności młodzieży między Wielką Brytanią a UE mogłaby ożywić możliwości życia, pracy i studiowania za granicą dla młodych ludzi z obu stron.

Obecnie przepisy wizowe obowiązujące po Brexicie ograniczają możliwości europejskiej młodzieży po drugiej stronie kanału La Manche i vice versa.

Tylko 23 000 brytyjskich uczestników młodzieżowych w 2023 r.

W 2023 r. do Wielkiej Brytanii przybyło tylko 23 000 uczestników mobilności młodzieży. Jednak w pierwszej połowie 2024 r. liczba uczestników wzrosła do 15 259.

Jest to jednak tylko ułamek ogólnej liczby migracji netto w kraju, która w 2023 r. wyniosła 685 000.

Ta niska liczba może pomóc przekonać Wielką Brytanię, by ugięła się pod presją porozumienia z UE w sprawie mobilności młodzieży.

Wielka Brytania ma obecnie dwustronne umowy młodzieżowe z 13 krajami, które pozwalają uczestnikom na pobyt w Wielkiej Brytanii przez okres do dwóch lat.

Kraje te obejmują między innymi Kanadę, Australię, Japonię, Tajwan i Koreę Południową.

W ubiegłym roku największa liczba wiz w ramach brytyjskiego programu mobilności młodzieży (YMS) pochodziła z Australii, z 9 900 młodymi ludźmi. Na drugim miejscu uplasowała się Nowa Zelandia z 5 300 osobami.

Liczby te spadły znacznie poniżej oczekiwań po tym, jak na początku tego roku podniesiono niektóre limity uczestników.

Wzbudziło to obawy o obecną atrakcyjność programu i pytania o przyczyny spadku liczby uczestników.

Wyższe opłaty wizowe, nowe dopłaty zdrowotne i surowe przepisy po Brexicie mogły wpłynąć na liczbę uczestników.

Opłata za wniosek o wizę YMS również wzrosła z 259 GBP do 298 GBP w październiku 2023 r.

Opłaty Immigration Health Surcharge (IHS) dla osób objętych wizą YMS w 2023 r. ustalono na 470 funtów rocznie.

IHS został również podniesiony do 776 funtów rocznie od lutego 2024 roku.

Te dodatkowe koszty, które powinny zostać pokryte przed przyjazdem uczestnika YMS do Wielkiej Brytanii, mogą zniechęcić więcej młodych ludzi do aplikowania.

Umowa o mobilności młodzieży między Wielką Brytanią a UE: Jak wygląda sytuacja?

Niska liczba uczestników mobilności młodzieży w Wielkiej Brytanii w 2023 r. podsyca nadzieję na porozumienie w sprawie mobilności młodzieży z UE
Image by pch.vector on Freepik

Wielka Brytania odrzuciła propozycję UE dotyczącą mobilności młodzieży w kwietniu 2024 roku. Do tej pory zdecydowanie sprzeciwiała się przywróceniu unijnej swobody przemieszczania się.

Proponowany przez UE program pozwoliłby młodym obywatelom z obu stron pracować, podróżować i studiować przez okres do czterech lat.

Eliminuje również wyższe opłaty wizowe i dopłaty zdrowotne zwykle płacone przez osoby, które chcą pracować i studiować w Wielkiej Brytanii.

Ponadto UE naciskała na równe czesne dla europejskich studentów, aby uczynić studia w Wielkiej Brytanii bardziej przystępnymi cenowo.

Oznacza to, że młodzież z UE płaciłaby taką samą kwotę jak młodzież brytyjska, zamiast wyższego czesnego pobieranego od studentów zagranicznych.

Rząd Wielkiej Brytanii preferuje negocjowanie umów dwustronnych z poszczególnymi krajami zamiast ogólnej umowy ze wszystkimi państwami członkowskimi UE.

Wciąż jednak rośnie presja na rząd Wielkiej Brytanii, by zgodził się na umowę z UE w sprawie mobilności młodzieży.

Dzieje się tak, odkąd nowy premier, Sir Keir Starmer, obiecał zresetować stosunki z UE.

Według doniesień, UE pracuje nad nową propozycją porozumienia w sprawie mobilności młodzieży dla Wielkiej Brytanii.

Wśród rozważanych zmian jest zniesienie możliwości studiowania i zrównanie opłat za naukę.

Nowa propozycja może również obejmować skrócenie okresu obowiązywania umowy o mobilności młodzieży z czterech do dwóch lat.

Mimo to UE nie ogłosiła jeszcze żadnej nowej propozycji mobilności młodzieży dla Wielkiej Brytanii.

Czego spodziewać się w przyszłości

Niska liczba uczestników mobilności młodzieży w Wielkiej Brytanii w 2023 r. podsyca nadzieję na porozumienie w sprawie mobilności młodzieży z UE
Image by rawpixel.com on Freepik

Należy zauważyć, że programy mobilności młodzieży różnią się od unijnej polityki swobodnego przemieszczania się.

Jak podkreśla Miguel Berger, ambasador Niemiec w Wielkiej Brytanii, programy mobilności młodzieży są ograniczone czasowo i opierają się na wizach.

YMS nie zezwala na stały pobyt lub długoterminowy nieograniczony dostęp do rynku pracy. To odróżnia go od polityki swobodnego przemieszczania się.

Taka umowa pomogłaby uzupełnić niedobory siły roboczej w branżach takich jak hotelarstwo i opieka zdrowotna.

Instytucje edukacyjne również wyraziły obawy dotyczące wpływu Brexitu na mobilność studentów.

Mniejsza liczba studentów z UE na brytyjskich uniwersytetach oznacza mniejszą różnorodność kampusów i możliwości międzykulturowego uczenia się.

Niska liczba uczestników mobilności młodzieży w Wielkiej Brytanii może pomóc zwiększyć szanse na porozumienie między Wielką Brytanią a UE w sprawie mobilności młodzieży.

Taka umowa mogłaby zaoferować młodym ludziom po obu stronach kanału La Manche szansę na pracę, naukę i doświadczenie życia za granicą.

Mimo to Wielka Brytania pozostaje ostrożna w kwestii przywrócenia czegokolwiek, co przypominałoby swobodny przepływ.