Duńska Agencja ds. Międzynarodowej Rekrutacji i Integracji (SIRI) przypomniała obywatelom Zjednoczonego Królestwa (UK) i ich rodzinom o terminie składania wniosków o pobyt.
SIRI jest agencją odpowiedzialną za rozpatrywanie spraw dotyczących zezwoleń na pobyt i pracę dla cudzoziemców. Wydaje również dokumenty pobytowe obywatelom Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
„Obywatele brytyjscy i członkowie ich rodzin, którzy nie posiadają jeszcze dokumentu pobytowego w Danii na mocy umowy o wystąpieniu, muszą złożyć wniosek”, czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej SIRI.
Przedłużony termin do 31 grudnia 2023 r. dotyczy osób, które wcześniej nie złożyły wniosku oraz tych, których wniosek został odrzucony.
Osoby, które złożyły wniosek o pobyt w Danii na mocy umowy o wystąpieniu i otrzymały kartę pobytu, nie muszą ponownie składać wniosku.
Agencja nie będzie wysyłać indywidualnych listów informacyjnych poza opublikowanym oświadczeniem.
Czym jest umowa o wystąpieniu?
Umowa o wystąpieniu chroni obywateli UE legalnie przebywających w Wielkiej Brytanii i obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających legalnie w dowolnym z 27 państw członkowskich UE na koniec okresu przejściowego w dniu 31 grudnia 2020 r.
Dotyczy to również obywateli UE, którzy przeprowadzili się do Wielkiej Brytanii lub obywateli Wielkiej Brytanii, którzy przenieśli się do państwa członkowskiego UE w okresie przejściowym.
Umowa gwarantuje, że ci obywatele i ich rodziny zachowają zasadniczo te same prawa, które mieli przed opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię.
Gwarantuje im możliwość dalszego życia, nauki, pracy i swobodnego podróżowania między Wielką Brytanią a UE.
W Danii obywatele brytyjscy i ich rodziny objęte umową o wystąpieniu muszą ubiegać się o nowy status pobytu i zezwolenie na pobyt.
Osoby zakwalifikowane, które nie złożą wniosku przed upływem terminu, mogą utracić wszelkie uprawnienia wynikające z umowy.
Przedłużenie wniosków o pobyt
Obywatele Wielkiej Brytanii i ich rodziny, którzy kwalifikują się do umowy o wystąpieniu, pierwotnie mieli czas do końca 2021 r. na złożenie wniosku o pobyt w Danii.
W maju 2023 r. duński rząd przedłużył termin składania wniosków o rezydenturę po tym, jak wielu obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w Danii nie dotrzymało terminu wyznaczonego na 2021 r.
Wielu z nich nie otrzymało indywidualnych powiadomień o konieczności ubiegania się o przedłużony pobyt w kraju.
Przedłużony termin umożliwia aplikantom, którzy przegapili pierwotny termin, złożenie wniosku o rezydenturę w Danii.
Daje to również osobom, które zostały odrzucone z powodu późnego złożenia wniosku, szansę na ponowne rozpatrzenie sprawy.
Osoby, które nie odwołały się od decyzji odmownej do Immigration Appeals Board, mogą również poprosić o ponowne rozpatrzenie ich sprawy.
Obywatele Wielkiej Brytanii w krajach UE
Odkąd Wielka Brytania podjęła decyzję o wyjściu z UE, znaną obecnie jako Brexit, ze skutkiem na koniec 2020 r., UE uznała obywateli brytyjskich za obywateli państw trzecich.
Obywatele państw trzecich to cudzoziemcy posługujący się paszportami wydanymi przez kraje spoza UE. Nie mogą mieszkać i pracować w ramach unijnej swobody przemieszczania się.
Jako obywatele państw trzecich, obywatele Wielkiej Brytanii podlegają przepisom państw trzecich. Oznacza to zaostrzenie wymogów dotyczących zarówno tymczasowego, jak i stałego pobytu oraz uzyskiwania pozwoleń na pracę.
W 2025 r. obywatele Wielkiej Brytanii będą również wymagać ETIAS ( European Travel Information and Authorization) w przypadku krótkich wizyt w krajach UE.
Obywatele duńscy w Wielkiej Brytanii
Obywatele Danii i ich rodziny, którzy chcą nadal mieszkać w Wielkiej Brytanii po Brexicie, mogą ubiegać się o udział w Programie Osiedleńczym Unii Europejskiej (EUSS).
EUSS to program brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który wdraża postanowienia dotyczące praw obywatelskich zawarte w umowie o wystąpieniu.
Przyznaje on kwalifikującym się wnioskodawcom z UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii status imigracyjny w Wielkiej Brytanii. Pozwoli im to pozostać w kraju po Brexicie.
Bez ugody EUSS Duńczycy i inni obywatele UE nie mogą mieszkać, pracować ani korzystać ze świadczeń i usług w Wielkiej Brytanii. Podlegają oni również przepisom imigracyjnym.
W przypadku krótkich wizyt obywatele UE będą potrzebować elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA) podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Oznacza to również ubieganie się o wizę brytyjską na dłuższy pobyt, pracę lub naukę.
Dodaj komentarz