W lipcu 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii ogłosił szereg komunikatów, w których wskazano harmonogram wdrażania brytyjskiego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA). Uruchomienie zostanie rozłożone na kilka okresów, w ciągu kilku kwartałów. Umożliwi to rządowi Wielkiej Brytanii monitorowanie wydajności i wpływu na wszystkie zainteresowane strony, takie jak podróżni, a także przewoźnicy lotniczy, morscy i lądowi. Przewiduje się, że wdrożenie nastąpi w 2023 r. i będzie początkowo dostępne dla kilku podróżnych posiadających paszporty Zatoki Perskiej.
Jaki jest przewidywany harmonogram wdrożenia ETA w Wielkiej Brytanii?
W kwietniu 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii pomyślnie zakończył próbę wysyłania wiadomości do przewoźników za pośrednictwem interaktywnego systemu Advance Passenger Information System (iAPI). Wiązało się to z przesyłaniem w wiadomościach danych poszczególnych pasażerów, tras podróży oraz kodów zatwierdzenia lub odmowy wejścia na pokład. Rząd Wielkiej Brytanii nadal współpracuje z przewoźnikami w celu dopracowania systemu, tak aby integrował się on z istniejącymi procesami wejścia na pokład bez powodowania niepotrzebnych obciążeń. Przewoźnicy obejmują zarówno prywatnych, jak i publicznych przewoźników lotniczych, morskich i lądowych, którzy przewożą ludzi z terytoriów spoza Wielkiej Brytanii do Wielkiej Brytanii.
Rząd Wielkiej Brytanii spodziewa się, że dopierwszego kwartału 2023 r. wyda pierwszą wersję, prywatną wersję beta brytyjskiego ETA. Oczekuje się, że międzypierwszym atrzecim kwartałem 2023 r. druga wersja brytyjskiego systemu ETA będzie działać i obsługiwać podróżnych z krajów takich jak Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, Bahrajn i Arabia Saudyjska. Wreszcie, pełne wdrożenie systemu spodziewane jest pod koniec drugiego kwartału 2023 r., a potencjalnie na początku 2024 r., w zależności od powodzenia wcześniejszych faz.
Przybliżona data | Informacje o wydaniu |
Od stycznia 2023 r. do marca 2023 r. | 1. wydanie – prywatna wersja beta dla wybranych przewoźników i wybranych podróżnych |
Od marca 2023 r. do lipca 2023 r. | 2. wydanie – wstępne miękkie uruchomienie dla podróżnych z Zatoki Perskiej posiadających paszporty z Kataru, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Bahrajnu i Arabii Saudyjskiej. |
Od lipca 2023 r. | 3. wydanie – po sukcesie 2. wydania do listy kwalifikujących się krajów zostaną dodane kolejne kraje. |
Jacy podróżni będą potrzebować brytyjskiego ETA?
Pełną listę podróżnych, którzy będą wymagać brytyjskiego ETA podczas 3. wydania, można znaleźć w sekcji kwalifikowalności brytyjskiego ETA na stronie internetowej.
Jakie dane osób ubiegających się o brytyjski ETA będą udostępniane przewoźnikom?
Istniejące systemy Advance Passenger Information (API) będą wykorzystywane do wysyłania przewoźnikom (lądowym, morskim i lotniczym) informacji o tym, czy podróżni mogą wjechać do Wielkiej Brytanii, czy nie. Przewoźnicy nadal będą musieli sprawdzać, czy podróżni posiadają ważne i kwalifikujące się dokumenty tożsamości, takie jak paszport, aby wjechać do Wielkiej Brytanii.
Rząd Wielkiej Brytanii będzie wysyłał wiadomości do przewoźników dotyczące dopuszczalności podróżnych przed zezwoleniem im na wejście na pokład statku, samolotu lub innego pojazdu do Wielkiej Brytanii. Informacje wysyłane do przewoźników będą obejmować dane biometryczne i osobowe, takie jak:
- Imię, drugie imię i nazwisko
- Numer paszportu
- Wygaśnięcie ważności paszportu
- Kraj wydający paszport
Na przewoźnikach będzie spoczywał obowiązek potwierdzenia, że dane w dokumencie podróży są zgodne z informacjami przesłanymi przez rząd Wielkiej Brytanii do przewoźnika w sprawie zatwierdzenia lub odmowy ETA podróżnego w Wielkiej Brytanii.
Dlaczego Wielka Brytania wprowadza elektroniczną autoryzację podróży?
Celem wprowadzenia elektronicznego zezwolenia na podróż do Wielkiej Brytanii jest uzyskanie możliwości dokładniejszego sprawdzania podróżnych przed ich przybyciem do Wielkiej Brytanii. UK ETA umożliwi również brytyjskim służbom granicznym lepszą widoczność liczby obywateli spoza Wielkiej Brytanii w kraju w dowolnym momencie. Brytyjskie służby graniczne dążą do pełnej cyfryzacji granic dla podróżnych ze wszystkich krajów, niezależnie od tego, czy potrzebują wizy, czy nie.