Rozmowy mające na celu zresetowanie stosunków między Wielką Brytanią (UK) a Unią Europejską (UE) koncentrowały się na ustanowieniu porozumienia w sprawie mobilności młodzieży.
Umowa o mobilności młodzieży pozwoliłaby młodym dorosłym z obu regionów łatwiej podróżować, pracować i zdobywać doświadczenie za granicą.
Przywódcy UE postrzegają potencjalne porozumienie w sprawie mobilności młodzieży jako kluczowe dla przywrócenia zaufania i pomocy w odbudowie pozytywnych, opartych na współpracy stosunków z Wielką Brytanią.
Pozostaje to jednak złożoną i delikatną kwestią dla obu stron.
Niektórzy posłowie do Parlamentu Europejskiego twierdzą, że Wielka Brytania jest otwarta na porozumienie z UE w sprawie mobilności młodzieży.
Dzieje się tak pomimo tego, że rząd Wielkiej Brytanii wielokrotnie odrzucał wcześniejsze propozycje UE dotyczące mobilności młodzieży w obliczu ciągłej ostrożności politycznej w Londynie.
Mimo to porozumienie między Wielką Brytanią a UE w sprawie mobilności młodzieży nie jest gwarantowane, ponieważ rośnie presja na osiągnięcie porozumienia, które przyniesie korzyści obu stronom.
Porozumienie w sprawie mobilności młodzieży kluczowym elementem brexitowego resetu UE
Umowa o mobilności młodzieży między UE a Wielką Brytanią oferowałaby europejskiej młodzieży zorganizowane możliwości studiowania, pracy lub wymiany kulturalnej.
W Brukseli unijni dyplomaci i eurodeputowani dają jasno do zrozumienia, że porozumienie w sprawie mobilności młodzieży jest najwyższym priorytetem.
Jest to zgodne z jej długoterminowymi celami polegającymi na zachęcaniu do wymiany kulturowej, różnorodności siły roboczej i wspólnego uczenia się na całym kontynencie.
Dyplomaci stwierdzili, że umowa dotycząca mobilności młodzieży jest niezbędna do zresetowania Brexitu, wymagając od Wielkiej Brytanii i Wielkiej Brytanii ustępstw.
Niemcy i Francja również głośno wspierają mobilność młodzieży jako sposób na złagodzenie napięć.
Dokument UE, który wyciekł, pokazuje również mandat negocjacyjny, w którym priorytetem jest porozumienie w sprawie mobilności młodzieży w celu poprawy stosunków między Wielką Brytanią a UE.
Oczekuje się, że Komisja Europejska, która zajmuje się formalnymi negocjacjami, będzie nadal dążyć do zawarcia porozumienia w sprawie mobilności młodzieży z Wielką Brytanią.
Według doniesień obejmuje on ograniczone opcje mobilności dla młodych ludzi, dostosowane do brytyjskich obaw dotyczących migracji i wpływu na zatrudnienie.
Ostrożne podejście Starmera do nowych umów UE
Stanowisko Wielkiej Brytanii w sprawie porozumienia z UE dotyczącego mobilności młodzieży było ostrożne i otwarte.
Premier Sir Keir Starmer nie wykluczył całkowicie porozumienia w sprawie mobilności młodzieży, nawet po odrzuceniu propozycji w przeszłości.
Jego biuro powtórzyło, że poprzednia administracja preferowała umowy między krajami zamiast ogólnego programu obejmującego całą UE.
Starmer unikał jednak zobowiązania się do jakiegokolwiek porozumienia w sprawie mobilności młodzieży do czasu zakończenia negocjacji z UE.
Jego rząd zobowiązał się do przywrócenia współpracy z UE, ale z wyraźnymi ograniczeniami.
„Nie rozważamy powrotu do pełnej swobody przemieszczania się, ale jesteśmy zobowiązani do znalezienia nowych sposobów współpracy z UE” – powiedział premier.
Rząd bada możliwości zorganizowanej wymiany międzyludzkiej, jednocześnie wykluczając szersze zmiany migracyjne.
Biuro Starmera pracuje nad trójfilarową strategią stosunków z UE, koncentrując się na bezpieczeństwie, handlu i relacjach kulturalnych i międzyludzkich.
Mówi się, że minister spraw europejskich Nick Thomas-Symonds, którego zadaniem jest nadzorowanie negocjacji UE, opowiada się za „pragmatycznym podejściem”.
Zdaje sobie sprawę z wyzwań związanych z pogodzeniem różnic między Wielką Brytanią a UE przy jednoczesnym poszukiwaniu wzajemnie korzystnych porozumień.
Poparcie i obawy dotyczące umowy o mobilności młodzieży między Wielką Brytanią a UE
W Wielkiej Brytanii istnieje znaczne poparcie dla porozumienia w sprawie mobilności młodzieży, szczególnie wśród proeuropejskich posłów do Parlamentu Europejskiego.
Poseł Liberalnych Demokratów Ian Roome podkreślił, że podobne umowy istnieją już z krajami takimi jak Japonia i Korea Południowa.
„Jeśli Islandia i Monako mogą być zatwierdzonymi krajami w ramach wzajemnego brytyjskiego programu mobilności młodzieży (YMS), to nasi najbliżsi sąsiedzi, tacy jak Irlandia i Francja, również powinni”, powiedział Politico.
Wielu zwolenników, w tym posłanka Partii Pracy Stella Creasy, podkreśla, że umowa o mobilności młodzieży nie oznaczałaby powrotu do swobody przemieszczania się.
Zamiast tego wiązałoby się to z konkretnymi, ustrukturyzowanymi warunkami, które ograniczałyby długość pobytu i rodzaje dozwolonej pracy.
Mimo to, niektórzy brytyjscy urzędnicy obawiają się, że umowa o mobilności młodzieży ze wszystkimi krajami członkowskimi UE może wpłynąć na liczbę imigrantów.
Minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper wyraziła zaniepokojenie, że taki program może być drogą do powrotu do otwartej migracji.
Jest to delikatna kwestia od czasu referendum w sprawie Brexitu i zasadniczy aspekt tego, dlaczego Wielka Brytania opuściła blok.
Rząd Wielkiej Brytanii zapewnił, że jakiekolwiek porozumienie będzie zgodne z surowymi warunkami i nie przywróci swobody przemieszczania się.
Wyzwania i przyszłość negocjacji
Entuzjazm dla porozumienia w sprawie mobilności młodzieży pozostaje wysoki w państwach członkowskich UE i kręgach politycznych Wielkiej Brytanii.
Jednak osiągnięcie porozumienia satysfakcjonującego obie strony będzie wymagało starannych negocjacji.
Dyplomaci ostrzegają, że rozmowy mogą obejmować drażliwe tematy, takie jak limity imigracyjne, kryteria kwalifikowalności i czas pobytu.
Wysokie rangą brytyjskie źródło powiedziało The Independent: „Oni [the EU] są bardzo dobrzy w negocjacjach. Są bardzo twardzi”.
Mimo to, wiele osób jest optymistycznie nastawionych, że starannie przygotowana umowa może zniwelować podziały i zbliżyć młodych Europejczyków i Brytyjczyków.
Mogłoby to wzmocnić ducha współpracy, który, jak mają nadzieję oba regiony, będzie charakteryzował ich stosunki po Brexicie.
Na razie negocjacje w sprawie mobilności młodzieży stanowią cenną okazję do wzmocnienia więzi i wspierania międzykulturowego zrozumienia dla przyszłych pokoleń.