Stany Zjednoczone wprowadzą na całym świecie cyfrowe wizy bezdokumentowe

| 1 grudnia, 2023
Stany Zjednoczone wprowadzą na całym świecie cyfrowe wizy bezdokumentowe

Wizy w formie pieczątek lub naklejek w paszporcie mogą wkrótce odejść do lamusa.

Stany Zjednoczone (USA) ogłosiły swój plan wydawania „wiz bez papieru” na całym świecie po udanym programie pilotażowym na małą skalę.

Podczas okrągłego stołu z mediami 28 listopada 2023 r. Julie Stufft, zastępca sekretarza stanu USA ds. usług wizowych, ujawniła plan przyjęcia cyfrowego systemu wizowego na całym świecie.

Przyznała jednak, że pełne przejście na cyfrowy system wizowy zajmie prawdopodobnie 18 miesięcy lub dłużej.

„Upowszechnienie tego rozwiązania zajmie nam prawdopodobnie 18 miesięcy – lub dłużej” – powiedział Stufft.

„Ale to bardzo ekscytujące, że zrobiliśmy pierwszy krok, w którym faktycznie widzieliśmy odwiedzających, a w tym przypadku były to wizy imigracyjne, bez fizycznego dokumentu w paszporcie” – dodała.

Program pilotażowy został przeprowadzony w Irlandii we wrześniu 2023 roku. Zamiast tradycyjnych wiz, Ambasada USA w Dublinie wydała cyfrową autoryzację wizową (DVA) dla osób uzyskujących wizy narzeczeńskie.

Linie lotnicze i straż graniczna zostały poinformowane o nowych wizach bez dokumentów papierowych, aby władze mogły obserwować, jak będzie przebiegać ich weryfikacja.

Biuro Spraw Konsularnych Departamentu Stanu zauważyło wówczas, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, będą używać DVA do innych rodzajów wiz amerykańskich.

Przejście USA na wizy cyfrowe nie jest zaskoczeniem. Wielka Brytania (UK) przechodzi z fizycznych dokumentów imigracyjnych na elektroniczne statusy imigracyjne lub e-wizy.

Unia Europejska (UE) również jest na dobrej drodze, by pójść w jej ślady. Rada ogłosiła niedawno, że do 2026 r. wnioski wizowe Schengen będą składane online. Zastąpi również naklejki wizowe kodami kreskowymi.

Czym jest amerykańska wiza bezpapierowa?

Według Stufft, proces ubiegania się o wizę amerykańską pozostanie niezmieniony. Jedyną zmianą będzie brak naklejki lub stempla wizowego w paszporcie.

„Rozmowa kwalifikacyjna jest nadal wymagana przez prawo. Jeśli ubiegasz się o wizę po raz pierwszy, będziesz aplikować w ten sam sposób, korzystając z tych samych formularzy. Jeśli ubiegasz się o wizę bezpapierową, wszystko będzie wyglądać tak samo, aż do momentu, w którym nie będzie papieru” – wyjaśnił Stufft.

Ponieważ nie będzie stempli ani naklejek wizowych, zastępca sekretarza powiedział, że posiadacze wiz amerykańskich będą potrzebować aplikacji lub czegoś podobnego, aby pokazać władzom swój status wizowy.

Zalety cyfrowej wizy bezdokumentowej

Wprowadzenie cyfrowych, bezpapierowych wiz ma na celu usprawnienie i ulepszenie procesu składania wniosków dla wszystkich podróżnych. Ma również na celu poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie zależności od fizycznej dokumentacji.

Stufft powiedział: „To po prostu bardzo nowoczesny sposób, aby porozmawiać z liniami lotniczymi i portami wjazdu na lotniska oraz Departamentem Stanu, aby to wszystko się wydarzyło”.

Zastępca sekretarza wymienił różne korzyści płynące z DVA. Poniżej przedstawiamy zalety cyfrowej wizy bezdokumentowej.

  • Szybszy czas przetwarzania
  • Obniżone koszty
  • Niższe ryzyko uszkodzenia fizycznych paszportów dzięki wyeliminowaniu konieczności wysyłania ich do ambasad lub konsulatów USA.
  • Zmniejszone ryzyko kradzieży lub manipulacji
  • Prostszy proces weryfikacji wizowej
  • Łatwiejszy proces odnowienia ze względu na brak formalności

Przyszłość podróży

Krajobraz podróży ewoluuje wraz z integracją cyfrowych wiz, zezwoleń na podróż i technologii biometrycznych.

Cyfrowe wizy i zezwolenia na podróż, takie jak brytyjskie elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA) i europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), stanowią bardziej wydajną i przyjazną dla środowiska alternatywę dla tradycyjnych procesów.

Wielka Brytania zaczęła korzystać z systemu ETA dla obywateli zwolnionych z obowiązku wizowego lub obywateli, którzy nie potrzebują wizy na krótkie podróże do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Będzie on w pełni operacyjny do 2024 roku.

UE ma również wdrożyć ETIAS w połowie 2025 r. dla osób zwolnionych z obowiązku wizowego na krótkie pobyty w strefie Schengen.

Oba elektroniczne zezwolenia na podróż będą powiązane z paszportem biometrycznym podróżnego. Nie będzie potrzeby wnoszenia papierowych kopii podczas przekraczania granic.

Technologia biometryczna, która obejmuje rozpoznawanie twarzy i inne unikalne identyfikatory, zmienia sposób identyfikacji osób na przejściach granicznych i zwiększa środki bezpieczeństwa.

Innowacje te zmieniają sposób, w jaki poruszamy się po międzynarodowych granicach, obiecując przyszłość naznaczoną zwiększonym bezpieczeństwem, usprawnionymi procesami i płynnym podróżowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *