Studenci i pracownicy służby zdrowia na szczycie brytyjskich statystyk migracyjnych w 2022 r.

| 27 listopada, 2023
Studenci i pracownicy służby zdrowia na szczycie brytyjskich statystyk migracyjnych w 2022 r.

Według danych Office for National Statistics (ONS) opublikowanych 23 listopada 2023 r., do końca czerwca 2023 r. Wielka Brytania przyjęła więcej migrantów.

W czerwcu 2023 r. 1 180 000 osób przybyło do Wielkiej Brytanii i planowało pozostać tam przez co najmniej rok, podczas gdy tylko 508 000 opuściło kraj.

Oznacza to, że migracja netto, czyli różnica między liczbą osób przyjeżdżających i wyjeżdżających z kraju, wynosi 672 000.

Chociaż liczba migrantów nadal rosła w porównaniu z poprzednim rokiem w czerwcu 2022 r., kiedy to wyniosła 607 000, wydaje się, że spowalnia.

„Najnowsze liczby są wyższe niż 12 miesięcy temu, ale nieznacznie spadły w porównaniu z naszymi zaktualizowanymi danymi za () rok kończący się w grudniu 2022 roku. Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy jest to początek nowego trendu spadkowego” – czytamy w komunikacie prasowym ONS.

W grudniu 2022 r. Wielka Brytania osiągnęła rekordowy poziom migracji netto wynoszący 745 000.

Więcej studentów, pracowników i osób na ich utrzymaniu spoza UE

W oświadczeniu ONS wyjaśniono, że wzorce i zachowania migracyjne znacznie się zmieniły od czasu pandemii.

Większość osób wjeżdżających do Wielkiej Brytanii pochodzi obecnie z krajów spoza Unii Europejskiej (UE).

Spośród 968 000 migrantów z krajów spoza UE, na szczycie listy znalazły się osoby z Indii, Nigerii i Chin.

Podczas gdy wielu z nich przyjeżdża do Wielkiej Brytanii, aby studiować (39%), praca w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej zajmuje drugie miejsce (33%).

Liczba osób przybywających szlakami humanitarnymi, takimi jak specjalne przypadki na Ukrainie i w Hongkongu, które spowodowały wzrost liczby w poprzednim roku, spadła w tym roku z 19 do 9 procent.

Dłuższe pobyty studentów i uzyskiwanie wiz pracowniczych, zwłaszcza dla absolwentów, również przyczyniły się do wzrostu liczby migracji netto.

Wiza dla absolwentów pozwala studentom, którzy ukończyli już studia, pozostać i pracować w Wielkiej Brytanii przez dwa lub trzy lata.

Studenci studiów podyplomowych mogą również ubiegać się o wizy dla kwalifikujących się osób pozostających na ich utrzymaniu: męża, żony, partnera cywilnego lub stanu wolnego oraz dzieci poniżej 18 roku życia.

W 2022 r. wydano również więcej wiz dla osób pozostających na utrzymaniu pracowników służby zdrowia i opieki społecznej przybywających do kraju w celu podjęcia pracy.

Ograniczenie gwałtownego wzrostu imigracji

Sekretarz brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych James Cleverly powiedział, że rząd pozostaje „całkowicie zaangażowany w redukcję poziomu legalnej migracji”.

„Pracujemy w całym rządzie nad dalszymi środkami mającymi na celu zapobieganie wykorzystywaniu i manipulowaniu naszym systemem wizowym, w tym ściganie tych, którzy wykorzystują elastyczność systemu imigracyjnego” – powiedział w oświadczeniu.

W 2024 r. rząd Wielkiej Brytanii zezwoli jedynie studentom zagranicznym na studiach podyplomowych oznaczonych jako programy badawcze na przywiezienie osób pozostających na ich utrzymaniu. Nowa polityka została ogłoszona w maju 2023 roku.

Zagraniczni pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej mogą wkrótce mieć prawo do posiadania tylko jednej osoby na utrzymaniu lub nie mieć jej wcale. Istnieją również plany podniesienia wymogu minimalnego wynagrodzenia dla zagranicznych wiz dla wykwalifikowanych pracowników.

Brytyjska imigracja domyślnie przechodzi na cyfryzację

Wielka Brytania pracuje nad przekształceniem swojego systemu imigracyjnego w domyślnie cyfrowy do 2025 r., co pomoże utrzymać liczbę migrantów na niskim poziomie i zniechęci ludzi do pozostawania w kraju nielegalnie.

Jedna cyfrowa platforma imigracyjna zapewni kompleksowe rozwiązania dla osób przybywających do kraju oraz instytucji biznesowych i edukacyjnych.

Brytyjski Urząd Wizowy i Imigracyjny (UK Visas and Immigration), oddział brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (UK Home Office), przekształca obecnie wszystkie fizyczne dokumenty imigracyjne, takie jak biometryczne karty pobytu oraz stemple i naklejki paszportowe, w cyfrowe statusy imigracyjne lub wizy elektroniczne (eVisas).

Od 1 stycznia 2025 r. UKVI będzie wydawać migrantom wyłącznie e-wizy.

Nowy plan imigracyjny jest jednym z kluczowych aspektów ustawy o obywatelstwie i granicach z 2022 r., wraz z wprowadzeniem nowego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA) dla cudzoziemców zwolnionych z obowiązku wizowego podróżujących do Wielkiej Brytanii.

Wdrożenie ETA jest już w toku i będzie działać dla wszystkich podróżnych, którzy obecnie nie potrzebują wizy na krótkie pobyty i tranzyt przez Wielką Brytanię w 2024 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *