UE przyjmuje nowe zasady dotyczące cyfrowych wniosków wizowych Schengen

| 12 grudnia, 2023
UE przyjmuje nowe zasady dotyczące cyfrowych wniosków wizowych Schengen

Unia Europejska (UE) ujawniła nazwę cyfrowej platformy wniosków wizowych Schengen oraz okres przejściowy, który będzie trwał siedem lat.

W listopadzie UE zgodziła się na przyjęcie nowej cyfryzacji procesu ubiegania się o wizę Schengen.

Wiza Schengen to zezwolenie na pobyt krótkoterminowy umożliwiające podróżowanie po krajach strefy Schengen UE przez maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni.

Wspólna strefa Schengen obejmuje 23 kraje członkowskie UE oraz kraje sąsiadujące, takie jak Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

W dniu 7 grudnia 2023 r. Komisja Europejska opublikowała poprawki legislacyjne umożliwiające składanie wniosków online o wizy Schengen.

„Aby proces ubiegania się o wizę Schengen był sprawniejszy i skuteczniejszy dla obywateli państw trzecich i organów państw członkowskich, konieczne jest umożliwienie składania wniosków wizowych Schengen online” – czytamy w poprawce.

Cyfrowa platforma wniosków wizowych Schengen

Zgodnie ze zmianami opublikowanymi w EUR-Lex, nowa internetowa platforma wizowa Schengen nosi nazwę European Union Visa Application Platform lub EU VAP.

Podobnie jak inne oficjalne strony internetowe UE, EU VAP będzie znajdować się w domenie „.Europe.eu”. Dokładny adres strony internetowej nie został jeszcze ujawniony, ponieważ platforma jest wciąż w fazie rozwoju.

Nowe przepisy dają krajom członkowskim siedem lat na przejście z tradycyjnych, osobistych wniosków wizowych Schengen na unijny VAP.

„Okres przejściowy powinien trwać siedem lat od daty rozpoczęcia działalności” – czytamy w nowym rozporządzeniu.

W okresie przejściowym państwa członkowskie UE mają możliwość korzystania z unijnego VAP lub kontynuowania wydawania tradycyjnych wiz.

Oznacza to, że niektóre państwa członkowskie UE będą mogły przejść na korzystanie z EU VAP wcześniej niż inne.

Jeśli państwo członkowskie UE chce zdecydować się na korzystanie z unijnego VAP, powinno powiadomić o tym Komisję i eu-LISA.

eu-Lisa to Europejska Agencja ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości.

Zmienione przepisy umożliwiają współistnienie unijnego systemu VAP z innymi systemami UE, takimi jak europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż(ETIAS) i system wjazdu/wyjazdu (EES).

Zmiany uwzględniają również istniejące ograniczenia technologiczne i inwestycje państw członkowskich UE w ich systemy krajowe.

Czym jest cyfrowa wiza Schengen?

Cyfrowa wiza Schengen będzie miała postać kodu kreskowego 2D podpisanego kryptograficznie przez krajowy organ certyfikujący wydający wizę.

Jego cyfrowy format będzie zawierał twarz posiadacza wizy, dane osobowe, kraj wydający i inne istotne informacje.

W stosownych przypadkach cyfrowa wiza Schengen może również obejmować warunki wizowe lub wskazywać, czy jej posiadacz jest członkiem rodziny obywatela UE lub Zjednoczonego Królestwa (UK).

Będzie można go również wydrukować.

Jedna platforma dla wszystkich wniosków wizowych i procedur

Wszyscy podróżni ubiegający się o cyfrową wizę Schengen będą mogli korzystać z unijnego VAP, niezależnie od tego, ile krajów planują odwiedzić lub jakie są ich cele podróży.

Platforma automatycznie przekaże wnioski do odpowiednich krajów członkowskich w celu rozpatrzenia wniosku wizowego.

Na stronie EU VAP wnioskodawcy będą mogli wypełnić wniosek, odpowiedzieć na pytania związane z podróżą i przesłać wymagane dokumenty.

Dane podróżnych będą przechowywane w systemie tylko tymczasowo, w zakresie wymaganym do wykonania zadań aplikacji.

Szczegóły płatności elektronicznych nie będą częścią Systemu Informacji Visa.

Mimo to wnioskodawcy będą mogli uiszczać opłaty za wizę Schengen online za pośrednictwem bramki powiązanej z EU VAP. Platforma przekaże płatności bezpośrednio do odpowiedniego państwa członkowskiego.

Jeśli elektroniczna płatność online nie jest możliwa, opłaty mogą pobierać konsulaty lub autoryzowane centra wizowe.

Podróżni będą powiadamiani drogą elektroniczną o wszelkich aktualizacjach lub nowych informacjach dotyczących ich wniosku lub statusu wizy.

Dzięki EU VAP osobiste spotkania nie będą już konieczne, z wyjątkiem kilku wyjątków.

Osoby ubiegające się o wizę po raz pierwszy, osoby z nieważnymi danymi biometrycznymi oraz osoby z nowymi dokumentami podróży nadal będą musiały odwiedzać konsulaty lub centra wizowe.

Jak unijny VAP wpłynie na ETIAS?

Wiza Schengen to zezwolenie na pobyt krótkoterminowy dla obywateli, którzy potrzebują wizy, aby wjechać do strefy Schengen UE. Jest to odpowiednik brytyjskiej standardowej wizy turyst ycznej dla podróżnych, którzy potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię.

Przejście na cyfrowe wnioski wizowe Schengen nie ma wpływu na obywateli zwolnionych z obowiązku wizowego. Podróżni ci nie potrzebują wizy, aby odwiedzić strefę Schengen na krótkie wycieczki.

Jednak obywatele zwolnieni z obowiązku wizowego muszą złożyć wniosek online o ETIAS, nowy cyfrowy system zezwoleń, aby wjechać do strefy Schengen.

ETIAS ma zostać uruchomiony w połowie 2025 roku.

ETIAS jest podobny do brytyjskiego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA). Obywatele zwolnieni z obowiązku wizowego, tacy jak obywatele UE, muszą posiadać ETA, aby podróżować do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Do 2024 r. aplikacje online ETA będą dostępne dla wszystkich obywateli zwolnionych z obowiązku wizowego.

Zarówno ETIAS, jak i ETA mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa granic i usprawnienie kontroli granicznych.

Co dalej z cyfrową wizą Schengen?

Po opublikowaniu nowych przepisów UE skupi się na kolejnych krokach. Obejmują one utworzenie domeny, opracowanie samego EU VAP i testowanie systemu.

Kraje członkowskie UE muszą również zdecydować, czy korzystać z unijnego VAP, czy pozostać przy tradycyjnych wizach. Przejście na cyfrowe wnioski wizowe wiąże się ze szkoleniami i niezbędnymi inwestycjami technologicznymi w portale krajowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *