Unia Europejska (UE) podejmuje ogromne kroki w celu przyjęcia utalentowanych pracowników z całego świata.
Dzięki nowym programom, takim jak EU Talent Pool i aktualizacjom istniejących przepisów, UE ułatwia osobom spoza Europy znalezienie pracy i osiedlenie się w krajach UE.
Nowa platforma internetowa, EU Talent Pool, ma na celu pomóc osobom poszukującym pracy z krajów spoza UE w znalezieniu pracy w Europie.
Jego celem jest pomoc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, których potrzebują, i rozwiązanie problemu niedoboru siły roboczej w wielu branżach w całej UE.
Czym jest pula talentów w UE?
Pula talentów UE to narzędzie internetowe, w którym osoby poszukujące pracy z krajów trzecich lub spoza UE mogą tworzyć profile.
Profile te pomogą osobom poszukującym pracy spoza UE przesłać swoje CV i pochwalić się umiejętnościami, kwalifikacjami, doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami językowymi.
Mogą również określić rodzaje poszukiwanych miejsc pracy i preferowane lokalizacje w UE.
Dzięki temu wyszukiwanie i ubieganie się o pracę w UE jest bardziej dostępne dla osób poszukujących pracy z krajów spoza UE.
Jednocześnie pracodawcy w UE mogą uzyskać dostęp do większej puli wykwalifikowanych pracowników, co prowadzi do lepszego dopasowania miejsc pracy i zwiększenia wydajności.
Mogą publikować oferty pracy, wyszukiwać odpowiednich kandydatów i kontaktować się z potencjalnymi pracownikami bezpośrednio za pośrednictwem platformy.
Państwa członkowskie UE mogą zdecydować, czy chcą uczestniczyć w Talent Pool.
Jeśli to zrobią, mogą wybrać, które grupy, takie jak pracodawcy i agencje zatrudnienia, mogą korzystać z systemu.
Ta elastyczność pozwala każdemu krajowi dostosować platformę do swoich specyficznych potrzeb, przy jednoczesnym zachowaniu znormalizowanego podejścia w całej UE.
W razie potrzeby państwa członkowskie mogą również wycofać się z systemu EU Talent Pool.
Państwa muszą poinformować Komisję Europejską co najmniej sześć miesięcy przed wycofaniem się, aby zapewnić stabilność i ciągłość platformy.
Jak pomaga pula talentów UE?
Pula talentów UE ułatwia nawiązywanie kontaktów zarówno osobom poszukującym pracy, jak i pracodawcom.
Zgodnie z komunikatem prasowym Rady Europejskiej, Talent Pool „dopasuje profile osób poszukujących pracy spoza UE do wolnych miejsc pracy w zawodach deficytowych dla pracodawców z UE”.
Oznacza to, że pula talentów UE będzie koncentrować się na zawodach i stanowiskach, które UE miała trudności z obsadzeniem lokalnymi pracownikami.
Niedobór siły roboczej dotknął wiele państw członkowskich, negatywnie wpływając na przedsiębiorstwa i gospodarkę.
Branże takie jak opieka zdrowotna, technologia i inżynieria są szczególnie dotknięte tą kwestią.
Zapraszając utalentowanych ludzi z innych krajów, UE ma nadzieję na obsadzenie kluczowych miejsc pracy, które są obecnie puste.
Dzięki temu firmy mogą zaradzić niedoborom siły roboczej i dysponować pracownikami, których potrzebują do rozwoju.
Ma również nadzieję wzmocnić swój rynek pracy i uczynić go bardziej konkurencyjnym poprzez wprowadzenie nowych umiejętności i pomysłów.
Pula talentów UE ma również na celu zmniejszenie barier, z którymi często borykają się osoby poszukujące pracy i pracodawcy.
Obejmuje to niepewność co do informacji dotyczących miejsc pracy w UE, zagranicznych kwalifikacji i kosztów rekrutacji międzynarodowej.
Osoby poszukujące pracy mogą mieć trudności ze znalezieniem wiarygodnych informacji na temat ofert pracy w UE.
I odwrotnie, pracodawcy mogą kwestionować, czy kwalifikacje potencjalnego kandydata z innych krajów są porównywalne z UE.
EU Talent Pool ma również na celu rozwiązanie problemu międzynarodowego zatrudniania pracowników, które jest kosztownym i czasochłonnym procesem.
Dzięki platformie internetowej UE ma nadzieję ułatwić międzynarodowe zatrudnianie, łącząc wszystko w jednym miejscu i czyniąc proces bardziej przejrzystym.
Rozwiązanie problemu niedoboru pracowników w UE
Pula talentów UE jest kluczową częścią unijnego pakietu na rzecz umiejętności i mobilności talentów, wprowadzonego w listopadzie 2023 r.
Pakiet ten obejmuje inne środki mające na celu ułatwienie obywatelom spoza UE pracy i życia w UE.
Jedną z jego części jest zalecenie Komisji w sprawie uznawania kwalifikacji obywateli państw trzecich.
Obejmuje on sposoby na łatwiejsze i szybsze uznawanie umiejętności i kwalifikacji obywateli spoza UE.
Innym jest „Europa w ruchu”, której celem jest włączenie możliwości mobilności edukacyjnej do wszystkich ścieżek kształcenia i szkolenia.
Pakiet na rzecz umiejętności i mobilności talentów opiera się na wcześniejszych pracach, w tym na nowym pakcie UE w sprawie migracji i azylu.
Jak to działa z dyrektywą UE w sprawie pojedynczego zezwolenia?
W kwietniu 2024 r. UE wprowadziła również dyrektywę w sprawie jednego zezwolenia.
Dzięki niemu pracownicy spoza UE mogą ubiegać się o jedno zezwolenie na pobyt i pracę w UE, zamiast potrzebować oddzielnych zezwoleń.
Ułatwia to pracownikom spoza UE poruszanie się po systemie imigracyjnym UE.
Usprawnia również i przyspiesza proces składania wniosków, zmniejszając obciążenie administracyjne dla osób poszukujących pracy i pracodawców.
Posiadanie jednego zezwolenia zarówno na pobyt, jak i na pracę pomaga osobom poszukującym pracy uniknąć zamieszania i opóźnień związanych z wielokrotnymi wnioskami.
Dyrektywa ta chroni również prawa pracowników, czyniąc UE bardziej atrakcyjnym miejscem dla wykwalifikowanej siły roboczej.
Co będzie dalej
Pula talentów UE jest znaczącym krokiem w kierunku rozwiązania problemu niedoboru siły roboczej i wzmocnienia rynku pracy w UE.
Nie jest on jednak jeszcze gotowy. Różne części rządu UE muszą jeszcze uzgodnić ostateczne szczegóły.
Ale kiedy już zacznie działać, może zmienić sposób, w jaki ludzie na całym świecie znajdują pracę w Europie.
Ponieważ UE kontynuuje prace nad tymi inicjatywami, jasne jest, że Europa patrzy w przyszłość.
Zapowiada się przyszłość, w której talenty z całego świata pomogą uczynić UE silniejszą, bardziej zróżnicowaną i gotową na nadchodzące wyzwania.