Wielka Brytania przyjmuje kontrowersyjną ustawę o Rwandzie, która zwalcza nielegalną migrację

| 26 kwietnia, 2024
Wielka Brytania przyjmuje kontrowersyjną ustawę o Rwandzie, która zwalcza nielegalną migrację

Parlament Wielkiej Brytanii przyjął kontrowersyjną ustawę o przeciwdziałaniu nielegalnej migracji, umożliwiającą rządowi deportację migrantów do Afryki.

Ustawa o bezpieczeństwie Rwandy została przyjęta przez brytyjski parlament 22 kwietnia 2024 r.

Jego celem jest zniechęcenie nielegalnych imigrantów do ryzykowania przeprawy przez kanał La Manche w celu przybycia do Wielkiej Brytanii.

„Przyjęcie tej przełomowej ustawy to nie tylko krok naprzód, ale fundamentalna zmiana w globalnym równaniu dotyczącym migracji” – powiedział w oświadczeniu premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Podkreślił, że ustawa wysyła jasny komunikat do nielegalnych imigrantów, że „jeśli przyjedziesz tu nielegalnie, nie będziesz mógł zostać”.

Oczekuje się, że król Karol wyda zgodę królewską na ustawę w ciągu najbliższych kilku dni, czyniąc ją obowiązującym prawem.

Nawet po jej przyjęciu, działacze na rzecz praw człowieka i grupy migrantów obiecali kontynuować walkę z polityką Wielkiej Brytanii.

Twierdzili oni, że ustawa rwandyjska jest nieetyczna i niehumanitarna, aby wysyłać migrantów do kraju, w którym nie chcą mieszkać.

Czym jest ustawa o bezpieczeństwie Rwandy?

Ustawa o bezpieczeństwie Rwandy jest częścią planu premiera Sunaka mającego na celu powstrzymanie łodzi przewożących nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii.

Ponadto ma na celu zlikwidowanie modelu biznesowego organizacji przestępczych, które ułatwiają takie podróże nieudokumentowanym imigrantom.

Liczba migrantów przepływających przez kanał La Manche na małych łodziach osiągnęła rekordowy poziom 46 000 w 2022 r., z zaledwie 299 cztery lata wcześniej.

Wiele osób przybywających do Wielkiej Brytanii małymi łodziami ubiega się o azyl, a rząd przyznał go wielu z nich w przeszłości.

Konserwatywny rząd argumentował jednak, że migranci na łodziach nie powinni być traktowani jako uchodźcy, ponieważ nie ubiegali się o azyl w pierwszym bezpiecznym kraju, do którego dotarli, takim jak Francja.

W kwietniu 2022 r. Wielka Brytania zawarła porozumienie z Rwandą w sprawie wysyłania pasażerów na gapę i migrantów na łodziach do Afryki Wschodniej.

Jeśli ci nielegalni migranci będą ubiegać się o azyl w Wielkiej Brytanii, rząd oceni ich roszczenia podczas ich pobytu w Rwandzie.

Jeśli ich wnioski o azyl zostaną rozpatrzone pozytywnie, migranci pozostaną w tym wschodnioafrykańskim kraju.

Wdrażanie ustawy o bezpieczeństwie Rwandy

Przyjęcie ustawy oznacza, że rząd może rozpocząć planowanie operacyjne lotów sprowadzających nielegalnych imigrantów do Rwandy.

„Skupiamy się teraz na uruchomieniu lotów i jestem pewien, że nic nie stanie nam na przeszkodzie, aby to zrobić i ratować życie” – powiedział premier Sunak.

Minister spraw wewnętrznych James Cleverly ujawnił, że „plany rozpoczęcia lotów na [to Rwanda] w ciągu 10-12 tygodni są w toku”.

Wiąże się to z posiadaniem lotniska w gotowości i zabezpieczeniem komercyjnych samolotów czarterowych do określonych lotów.

Rząd zwiększył również pojemność aresztu, który może pomieścić do 2000 osób.

Przygotowuje również 200 przeszkolonych pracowników zajmujących się sprawami i przydziela 25 sal sądowych w celu przyspieszenia roszczeń i postępowań sądowych.

Istnieje również 500 wysoko wyszkolonych osób czekających na eskortowanie nielegalnych migrantów do Rwandy.

Dodatkowe 300 osób kończy szkolenie, aby być gotowym w nadchodzących tygodniach.

Przeszkody na drodze do przyjęcia ustawy o bezpieczeństwie Rwandy

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po raz pierwszy zaproponował deportację nielegalnych migrantów do Rwandy w 2022 roku.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zablokował jednak próbę deportacji osób do Rwandy przez rząd Wielkiej Brytanii w czerwcu 2022 roku.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który orzekł, że Rwanda nie jest bezpiecznym krajem trzecim, do którego można wysyłać migrantów.

Sędziowie Sądu Najwyższego stwierdzili, że deportacja migrantów do kraju Afryki Wschodniej naraża ich na „realne ryzyko złego traktowania”.

Wynikało to z faktu, że rząd Rwandy mógł odsyłać migrantów z powrotem do krajów, z których uciekli.

Ten wschodnioafrykański kraj ma również niewielkie doświadczenie w zakresie procedur azylowych dla migrantów z Wielkiej Brytanii i całego świata.

Aby temu zaradzić, Wielka Brytania i Rwanda podpisały w grudniu 2023 r. wiążący międzynarodowo traktat mający na celu wzmocnienie ochrony migrantów.

Zapewniono, że Rwanda nie będzie wysyłać migrantów deportowanych z Wielkiej Brytanii z powrotem do ich kraju ojczystego lub innego niebezpiecznego kraju.

Na mocy traktatu Rwanda wprowadziła również wzmocniony kompleksowy system azylowy.

Obejmuje to wyspecjalizowany trybunał zajmujący się rozpatrywaniem indywidualnych odwołań od odrzuconych wniosków o azyl.

Traktat upoważnia również Komitet Monitorujący do wyznaczania obszarów priorytetowych i zapewniania zgodności.

Co to oznacza dla nielegalnych imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii?

Po przyjęciu ustawy o bezpieczeństwie Rwandy migrantom trudniej będzie zakwestionować deportację.

Ustawa pozwala również brytyjskiemu rządowi ignorować nakazy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które mogłyby zablokować deportacje.

Jednakże, pomimo zatwierdzenia ustawy przez brytyjski parlament, ustawa o Rwandzie może nadal napotykać wyzwania prawne i opóźniać deportację.

22 kwietnia czołowi urzędnicy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) wydali wspólne oświadczenie, w którym wezwali Wielką Brytanię do ponownego rozważenia planu deportacji z Rwandy.

Według ABC News, ONZ ostrzegła, że jest to „naruszenie Konwencji dotyczącej statusu uchodźców” i będzie miało „szkodliwy wpływ” na prawa człowieka i ochronę uchodźców.