Sędzia z Irlandii Północnej orzekł, że kontrowersyjna ustawa Zjednoczonego Królestwa o Rwandzie nie powinna mieć zastosowania w tym regionie.
Sędzia Sądu Najwyższego Michael Humphreys uznał część rwandyjskiej ustawy za niezgodną z Europejską Konwencją Praw Człowieka, donosi The Guardian.
Zazwyczaj jest to sankcja nakładana przez brytyjski sąd, który odsyła ustawodawstwo z powrotem do parlamentu w celu ponownego opracowania.
Sędzia z Irlandii Północnej stwierdził również, że narusza to ramy Windsor, wspólnie uzgodnione przez Wielką Brytanię i Unię Europejską (UE) po Brexicie.
Ramy Windsor określają, że postanowienia dotyczące praw zawarte w wielkopiątkowym porozumieniu pokojowym z 1998 r. w Irlandii Północnej nie mogą zostać ograniczone.
Porozumienie Wielkopiątkowe było porozumieniem politycznym między rządami Wielkiej Brytanii i Irlandii, które zakończyło 30-letni konflikt w Irlandii Północnej, znany jako Kłopoty.
W orzeczeniu Hunphreya stwierdzono jednak, że przepisy ustawy rwandyjskiej doprowadziły do „ograniczenia praw” w Irlandii Północnej.
Obejmuje to prawa mieszkańców, którzy ubiegają się o azyl w regionie.
Orzeczenie dotyczyło dwóch spraw: jednej wniesionej przez Komisję Praw Człowieka Irlandii Północnej, a drugiej przez 16-letniego azylanta z Iranu przebywającego w Irlandii Północnej.
Prawnicy zajmujący się prawami człowieka twierdzą, że orzeczenie północnoirlandzkiego sędziego może doprowadzić do zakwestionowania dyskryminacji. Wynika to z faktu, że traktuje ona osoby ubiegające się o azyl w różnych częściach Wielkiej Brytanii w różny sposób.
Rząd Wielkiej Brytanii odwoła się od wyroku
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział, że „wyrok nic nie zmienia” w kwestii planów wysłania nielegalnych imigrantów do Rwandy.
Stwierdził również, że orzeczenie sędziego z Irlandii Północnej nie ma wpływu na legalność nowego prawa.
„Zobowiązania zawarte w Porozumieniu Wielkopiątkowym powinny być interpretowane zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie rozszerzane na kwestie takie jak nielegalna migracja” – powiedział.
Rząd Wielkiej Brytanii kontynuuje gromadzenie nielegalnych imigrantów w celu ich deportacji do Rwandy, co ma nastąpić w nadchodzących tygodniach.
„Nic nie odciągnie nas od tego ani od realizacji ustalonego przeze mnie harmonogramu. Musimy rozpocząć loty, aby zatrzymać łodzie”, powiedział Sunak.
Ustawa rwandyjska ma kluczowe znaczenie dla planu Sunaka dotyczącego zwalczania nielegalnej migracji. Jego celem jest powstrzymanie migrantów przed przeprawą przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii.
Z drugiej strony, Sinead Marmion, prawniczka reprezentująca nastoletniego chłopca, z zadowoleniem przyjęła orzeczenie.
„Porozumienie wielkopiątkowe zawsze było latarnią morską ochrony praw człowieka i nadziei” – powiedziała.
Marmion dodał, że orzeczenie zapewniło, że prawa te mają zastosowanie do całej społeczności – w tym osób ubiegających się o azyl”.
Powiedziała, że jest to wiadomość dla rządu Wielkiej Brytanii: „Osoby ubiegające się o azyl będą nie tylko mile widziane w Irlandii Północnej, ale będą również prawnie chronione”.
Osoby ubiegające się o azyl, które są obecnie przetrzymywane i oczekują na pierwszy lot do Rwandy, przybyły do Wielkiej Brytanii przed wejściem w życie nowego prawa.
Orzeczenie sędziego z Irlandii Północnej nie będzie miało na nie bezpośredniego wpływu.
Jednakże przyszłe osoby ubiegające się o azyl, którym grozi przymusowe wydalenie do Rwandy, mogą wykorzystać poniedziałkowe orzeczenie do zakwestionowania swoich deportacji.
Droga do brytyjskiej ustawy o Rwandzie
Wielu migrantów przepływających przez kanał La Manche w celu dotarcia do Wielkiej Brytanii wystąpiło o azyl. Rząd przyznał je wielu osobom w przeszłości.
Rząd Wielkiej Brytanii uważa jednak, że migranci przybywający do Wielkiej Brytanii nielegalnie nie są uchodźcami.
Wynika to z faktu, że nie ubiegali się oni o azyl w pierwszym bezpiecznym kraju, do którego przybyli, takim jak Francja.
W 2022 r. Wielka Brytania zawarła umowę z Rwandą, aby wysyłać pasażerów na gapę i migrantów na łodziach do kraju Afryki Wschodniej.
Jeśli ci nielegalni migranci będą ubiegać się o azyl w Wielkiej Brytanii, rząd oceni ich roszczenia podczas ich pobytu w Rwandzie.
Jeśli ich wnioski o azyl zostaną zatwierdzone, migranci ci będą mogli tam pozostać.
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakwestionował jednak próbę deportacji osób do Rwandy przez rząd Wielkiej Brytanii.
Sprawa została rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii w 2023 roku.
Orzekł, że Rwanda jest niebezpieczna, ponieważ może odesłać migrantów z powrotem do krajów, z których uciekli.
Aby temu zaradzić, Wielka Brytania i Rwanda podpisały wiążący międzynarodowo traktat mający na celu wzmocnienie ochrony migrantów.
Zapewniono, że Rwanda nie będzie wysyłać migrantów deportowanych z Wielkiej Brytanii z powrotem do ich kraju ojczystego lub innego niebezpiecznego kraju.
Traktat wprowadził również wzmocniony kompleksowy system azylowy, w tym komitet monitorujący w celu zapewnienia zgodności.
W kwietniu 2024 r. brytyjski parlament przyjął ustawę, a Royal Ascent wprowadził ją w życie.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szybko wysłało zespoły egzekwujące prawo, aby zatrzymały pierwszą partię migrantów w celu deportacji do Rwandy.
Przygotowała się również do wysłania pierwszych migrantów do tego wschodnioafrykańskiego kraju. Loty zaplanowano za dziewięć do jedenastu tygodni.
Obejmuje to zwiększenie pojemności ośrodków detencyjnych i przeszkolenie większej liczby osób zajmujących się sprawami azylowymi w celu szybkiej oceny wniosków o azyl.