Rumunia i Bułgaria w pełni dołączą do strefy Schengen w styczniu 2025 r., a Austria zniesie weto w sprawie granic lądowych

| 23 grudnia, 2024
Rumunia i Bułgaria w pełni dołączą do strefy Schengen w styczniu 2025 r., a Austria zniesie weto w sprawie granic lądowych
Zdjęcie dzięki uprzejmości Dušan Cvetanović via Pexels

Od 1 stycznia 2025 r. Rumunia i Bułgaria staną się pełnoprawnymi członkami strefy Schengen.

Komisja Europejska podkreśliła ten ważny krok dla obu krajów i Unii Europejskiej (UE) w komunikacie prasowym.

„To nie tylko wzmocni strefę Schengen, ale jeszcze bardziej wzmocni rynek wewnętrzny, zwiększy podróże, handel i turystykę” – stwierdziła Komisja Europejska.

Komisja podkreśliła, że silna strefa Schengen wzmacnia jedność i siłę UE na całym świecie.

Pełne członkostwo Rumunii i Bułgarii w strefie Schengen nastąpiło po tym, jak Austria ostatecznie zniosła swoje wieloletnie weto.

Otworzyło to drogę dla obu krajów do całkowitego wejścia do europejskiej strefy ruchu bezgranicznego.

Austria znosi weto, torując drogę do integracji

Austria wcześniej blokowała pełne przystąpienie Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen, powołując się na obawy związane z nielegalną migracją wzdłuż szlaku bałkańskiego.

Austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner wyjaśnił niedawno powody zniesienia weta.

„Możemy zrobić kolejny krok w Radzie UE (ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych). Bez tego weta nie doszłoby do tego ogromnego zmniejszenia liczby nielegalnych przekroczeń granicy”, powiedział.

Zmiana ta wynika z postępów Rumunii i Bułgarii w zwiększaniu bezpieczeństwa granic, co doprowadziło do znacznego spadku liczby nieautoryzowanych wjazdów.

Według austriackich raportów, liczba nielegalnych przekroczeń granicy Austrii przez Węgry spadła z 70 000 w 2023 r. do zaledwie 4 000 w tym roku.

Decyzja ta jest świadectwem zaangażowania Rumunii i Bułgarii w spełnianie standardów UE.

Oznacza to również zmianę stanowiska Austrii, która po latach opóźnień zezwoliła na rozszerzenie strefy Schengen na swoich południowo-wschodnich sąsiadów.

Rumunia i Bułgaria na drodze do Schengen

Rumunia i Bułgaria w pełni dołączą do strefy Schengen w styczniu 2025 r., a Austria zniesie weto w sprawie granic lądowych
Zdjęcie dzięki uprzejmości Reanimated Man X via Unsplash

Rumunia i Bułgaria przystąpiły do UE w 2007 r. i od tego czasu dążą do pełnego członkostwa w strefie Schengen.

Oba kraje osiągnęły częściowe członkostwo w marcu 2024 r., eliminując kontrole graniczne podróży lotniczych i morskich.

Jednak granice lądowe nadal podlegały kontrolom ze względu na sprzeciw Austrii i kilku innych państw UE.

Zastrzeżenia te były zakorzenione w obawach dotyczących nielegalnej migracji i możliwości zarządzania granicami.

Na przestrzeni lat Rumunia i Bułgaria wdrożyły szeroko zakrojone reformy, zmodernizowały infrastrukturę bezpieczeństwa granic i współpracowały z agencjami UE, takimi jak Frontex.

Ich wysiłki ostatecznie zdobyły zaufanie Austrii i innych państw członkowskich, torując drogę do pełnego członkostwa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, nazywając ją „dniem radości” dla wszystkich Europejczyków i przedsiębiorstw.

Dodała: „Razem będziemy czerpać korzyści z silniejszej i bardziej połączonej Unii”.

Podróże i korzyści gospodarcze dla Europy

Pełne włączenie Rumunii i Bułgarii rozszerza strefę Schengen do 29 krajów, rozciągających się od Skandynawii po Morze Czarne.

Zniesienie kontroli na granicach lądowych pozwoli zaoszczędzić czas i ułatwi bezpaszportowe przemieszczanie się między 29 państwami członkowskimi.

Na przykład podróże drogowe między Bukaresztem a Budapesztem lub Sofią a Wiedniem nie będą już wymagały długich postojów w punktach kontrolnych.

Sprawia to, że podróże do wielu krajów w UE są wygodniejsze w celach turystycznych, biznesowych lub rodzinnych.

Oczekuje się, że lepsza mobilność pobudzi turystykę w Rumunii i Bułgarii, które słyną z naturalnego piękna, zabytków i przystępnych cen.

Przedsiębiorstwa w Rumunii i Bułgarii, zwłaszcza w branży logistycznej i handlowej, skorzystają na szybszym transporcie i niższych kosztach.

Eliminując kontrole na granicach lądowych, towary mogą sprawniej przemieszczać się po rynkach UE, dzięki czemu oba kraje stają się bardziej konkurencyjne.

Równowaga między swobodnym przepływem a bezpieczeństwem

Rumunia i Bułgaria w pełni dołączą do strefy Schengen w styczniu 2025 r., a Austria zniesie weto w sprawie granic lądowych
Zdjęcie dzięki uprzejmości Neven Myst via Unsplash

Członkostwo w strefie Schengen kładzie nacisk na swobodę przemieszczania się, ale wymaga również solidnego zabezpieczenia granic zewnętrznych.

Rumunia i Bułgaria przejmą teraz większą odpowiedzialność za ochronę południowo-wschodnich granic UE.

Oba kraje zacieśnią współpracę w zakresie europejskich inicjatyw mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na zewnętrznych granicach UE i zajęcie się kwestiami migracji.

Znacznie zainwestowały w systemy nadzoru i zmodernizowały przejścia graniczne.

Oba kraje opierają się również na pomyślnym wdrożeniu projektów pilotażowych dotyczących szybkich procedur azylowych i powrotowych.

Ponadto Komisja będzie nadal zapewniać obu państwom członkowskim pomoc finansową i wsparcie Fronteksu.

Ten podwójny nacisk na mobilność i bezpieczeństwo jest kamieniem węgielnym sukcesu strefy Schengen.

Zgodność z przepisami wizowymi UE dotyczącymi wizyt w Rumunii i Bułgarii

Rumunia i Bułgaria zaczęły wydawać krótkoterminowe wizy Schengen w kwietniu 2024 r., miesiąc po zniesieniu granic powietrznych i morskich.

Obywatele i rezydenci spoza UE muszą przestrzegać zasad strefy Schengen podczas wizyty w Rumunii i Bułgarii.

Ich pobyty w tych dwóch krajach będą liczone jako część 90-dniowego limitu wizowego w ramach 180-dniowego okresu krótkiego pobytu.

W 2025 r. UE uruchomi dwa nowe systemy kontroli granicznej: system wjazdu/wyjazdu (EES) oraz europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS).

EES będzie wymagać od podróżnych spoza UE przesyłania danych biometrycznych, takich jak odciski palców i skany twarzy, przy wjeździe i wyjeździe ze strefy Schengen.

Zastąpi on ręczne stemplowanie paszportów w celu dokładniejszego śledzenia podróżnych i wykrywania przekroczeń pobytu w bloku.

Z drugiej strony ETIAS będzie wymagał od podróżnych spoza UE, w tym tych z Wielkiej Brytanii, wypełnienia internetowego zezwolenia przed podróżą.

System ten ma zastosowanie do wszystkich krajów strefy Schengen i ma na celu poprawę bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu łatwości podróżowania.

Podróżni powinni być na bieżąco z najnowszymi przepisami i terminami ich obowiązywania, aby uniknąć opóźnień i zakłóceń.