Grupa turystyczna ujawnia 10 najczęściej odwiedzanych atrakcji w Wielkiej Brytanii w 2023 roku

| 29 marca, 2024
Grupa turystyczna ujawnia 10 najczęściej odwiedzanych atrakcji w Wielkiej Brytanii w 2023 roku

Association of Leading Visitor Attractions (ALVA) ujawniło najczęściej odwiedzane atrakcje turystyczne w Wielkiej Brytanii (UK) w 2023 roku.

Muzeum Brytyjskie zajęło pierwsze miejsce z ponad 5,8 milionami odwiedzających w 2023 roku. Oznacza to 42-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Ostatni raz znalazł się na szczycie listy w 2019 roku.

ALVA stwierdziła, że jego popularność wynikała głównie z wystawy „China’s Hidden Century”, która trwała od maja do października 2023 roku.

Muzeum Historii Naturalnej w zachodnim Londynie zajęło drugie miejsce z 5,7 mln odwiedzających.

Tate Modern, gdzie znajduje się narodowa kolekcja międzynarodowej sztuki nowoczesnej i współczesnej w Wielkiej Brytanii, zajęła czwarte miejsce z 4,7 milionami odwiedzin w ubiegłym roku.

Inne centrum sztuki, Southbank Centre, znalazło się na piątym miejscu z liczbą odwiedzin wynoszącą 3,1 miliona.

Pięć kolejnych atrakcji z największą liczbą odwiedzin w Wielkiej Brytanii znajduje się w Londynie.

Są to Muzeum Wiktorii i Alberta, Galeria Narodowa, Muzeum Nauki, Tower of London i Somerset House.

Członkami ALVA są wiodące brytyjskie muzea, galerie, miejsca historyczne i atrakcje rekreacyjne, łącznie ponad 2200 lokalizacji.

Atrakcje turystyczne w stolicy zdominowały tegoroczny ranking najczęściej odwiedzanych miejsc, donosi The Independent.

Największe atrakcje turystyczne w Wielkiej Brytanii poza Londynem

Crown Estate i Muzeum Narodowe Szkocji to jedyne atrakcje turystyczne poza Londynem, które znalazły się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych miejsc w Wielkiej Brytanii w 2023 roku.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, posiadłość Crown Estate, która obejmuje zamek Windsor i Windsor Great Park, znajduje się w hrabstwie Berkshire. Leży na zachód od Londynu.

W latach 2021 i 2023 zajmował pierwsze miejsce, ale spadł na trzecią pozycję z trzyprocentowym spadkiem liczby turystów. Całkowita liczba odwiedzin w 2023 r. wyniosła 5,5 mln.

Crown Estate zostało również uznane za najlepszą atrakcję na świeżym powietrzu w Wielkiej Brytanii w 2023 roku.

Grupa turystyczna ujawnia 10 najczęściej odwiedzanych atrakcji w Wielkiej Brytanii w 2023 roku

Z drugiej strony, Muzeum Narodowe Szkocji w Edynburgu odwiedziło 2,2 miliona osób.

Zamek w Edynburgu i Galeria Narodowa Szkocji były również popularnymi magnesami turystycznymi w stolicy Szkocji. Odnotowały one odpowiednio 1,9 i 1,8 miliona odwiedzających.

Inne popularne miejsca poza Londynem to RHS Garden, RHS Garden Wisley w Woking, Stonehenge w Salisbury oraz łaźnie rzymskie i pijalnia wód w Bath.

Dziesięć najlepszych atrakcji turystycznych poza stolicą Anglii uzupełniają Kelvingrove Art Gallery and Museum oraz Riverside Museum. Obie znajdują się w Glasgow w Szkocji.

Ponadto Titanic Belfast odnotował największą liczbę odwiedzin w Irlandii Północnej – 800 000 osób odwiedziło tę atrakcję.

Narodowe Muzeum Historii St Fagans w Cardiff odwiedziło 600 000 osób, najwięcej w Walii.

Liczba odwiedzających prawie powróciła do stanu sprzed pandemii

ALVA odnotowała 19% wzrost liczby odwiedzających w 2023 r., z 146,6 mln osób w porównaniu do 2022 r.

Jednak liczba odwiedzających jest nadal o 11 procent niższa w porównaniu z 2019 r. przed pandemią, z 163,9 mln wizyt.

Dyrektor ALVA Bernard Donoghue powiedział, że powolne ożywienie może być spowodowane zmianami gospodarczymi i kosztami życia.

„Ludzie podchodzą znacznie bardziej taktycznie i rozsądnie do tego, w jaki sposób wydają swoje pieniądze na wypoczynek” – powiedział Simon Calder’s Independent Travel Podcast.

Mimo to, Donoghue powiedział, że członkowie ALVA są „zachwyceni”, że ludzie „nadal traktują priorytetowo spędzanie wyjątkowego czasu z wyjątkowymi ludźmi w wyjątkowych miejscach”.

Podzielił te same prognozy dotyczące liczby odwiedzających i wydatków na turystykę przyjazdową, co VisitBritain.

Krajowa agencja turystyczna Wielkiej Brytanii przewiduje całkowite ożywienie do 2019 r. zarówno pod względem wizyt, jak i wydatków do początku 2025 r.

Utracone możliwości turystyczne w Wielkiej Brytanii

Dyrektor ALVA powiedział, że ulga podatkowa dla muzeów, teatrów i galerii była „bardzo mile widzianą zapowiedzią w ostatnim budżecie”.

Nie ukrywał jednak swojego niezadowolenia z niektórych ostatnich decyzji brytyjskiego rządu, które miały wpływ na gospodarkę turystyczną.

Jednym z nich jest wymóg posiadania paszportów i zakazanie obywatelom Unii Europejskiej (UE) podróżowania do Wielkiej Brytanii na podstawie ich krajowych dowodów tożsamości (ID).

„Uważaliśmy, że był to katastrofalny akt samookaleczenia gospodarczego” – powiedział Donoghue.

Wielu obywateli UE nie posiada paszportów, ponieważ podróżują po strefie Schengen wyłącznie z dowodem osobistym.

Spowodowało to utratę ponad 200 milionów potencjalnych odwiedzających Wielką Brytanię, którzy posiadają jedynie dowody tożsamości.

Według rządu, Wielka Brytania straciłaby 890 000 wizyt obywateli UE rocznie, co skutkowałoby stratą finansową w wysokości 590 mln funtów rocznie.

Innym jest zniesienie nieopodatkowanych zakupów, co doprowadziło do „znacznego spadku” wydatków zagranicznych turystów w sklepach z pamiątkami.

Donoghue powiedział, że Wielka Brytania „traci na drogich przedmiotach kupowanych przez gości z całego świata, zwłaszcza z Ameryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu”.

Powiedział, że bez zasady zakupów bez podatku, odwiedzający skróciliby swoje wakacje w Wielkiej Brytanii i robili zakupy w Paryżu, Mediolanie, Madrycie i Rzymie.