Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) zatwierdził wniosek wzywający Unię Europejską (UE) do zniesienia ograniczeń w podróżowaniu dla młodych obywateli.
Wyraźnie wezwano również UE do negocjacji z Wielką Brytanią (UK) w sprawie ponownego przystąpienia do programu Erasmus.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest oficjalnym organem doradczym Komisji Europejskiej.
Erasmus to program UE, który oferuje młodym ludziom możliwość podróżowania i zdobywania doświadczenia zawodowego, studiowania lub szkolenia w innym kraju.
The Independent poinformował, że rezolucja wzywająca UE do renegocjacji wzajemnego partnerstwa na rzecz mobilności młodzieży z Wielką Brytanią została podpisana podczas posiedzenia EKES-u 3 kwietnia.
Został on przyjęty praktycznie jednogłośnie, 77 głosami za, przy zerowym sprzeciwie i jednym głosie wstrzymującym się.
W rezolucji zauważono, że jest ona „oficjalnie i zdecydowanie wspierana zarówno przez Europejskie Forum Młodzieży, jak i Brytyjską Radę Młodzieży”.
Maurizio Cuttin, ambasador British Youth Council na Europejskim Forum Młodzieży, powiedział, że Wielka Brytania „jest winna swoim młodym ludziom zapewnienie możliwości” na lepszą przyszłość.
„Przyjęcie programu Erasmus+ jest bez wątpienia drogą naprzód. Studenci, praktykanci i młodzi wolontariusze nie zasługują na nic innego” – powiedział.
Przewodnicząca Europejskiego Forum Młodzieży María Rodríguez Alcázar ma nadzieję, że decydenci po obu stronach kanału omówią „wszystkie zalecenia zawarte w opinii EKES-u”.
„Wiele organizacji młodzieżowych w Wielkiej Brytanii i UE” również popiera propozycję, postrzegając ją jako znaczący krok w kierunku reintegracji Wielkiej Brytanii z programem Erasmus.
Daje to również nadzieję obywatelom brytyjskim poniżej 30 roku życia, którzy stracili szansę na pracę i naukę w UE z powodu Brexitu.
Wsparcie dla wzajemnego brytyjsko-unijnego programu mobilności młodzieży
Burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał również do swobodnego przemieszczania się między UE a Wielką Brytanią dla młodych ludzi.
W styczniu 2024 r. nalegał, aby rząd Wielkiej Brytanii zawarł z UE umowę o wzajemnej mobilności młodzieży.
Pozwoli to młodym ludziom studiować, podróżować i zapełniać wolne miejsca pracy w kluczowych sektorach gospodarki.
Podkreślił: „Jestem przekonany, że poparłbym program mobilności młodzieży, który przyniósłby nam korzyści gospodarcze, kulturowe i społeczne”.
Khan jest również otwarty na zniesienie przepisów wizowych ograniczających podróżowanie i pracę w innych krajach europejskich po Brexicie.
Były minister gabinetu Partii Konserwatywnej i Unionistycznej oraz czołowy zwolennik Brexitu George Eustice poparł podobny pomysł.
W lipcu 2023 r. Eustice wezwał rząd Wielkiej Brytanii do negocjacji z państwami członkowskimi UE w sprawie umowy dla młodych ludzi.
Zarówno obywatele UE chcący pracować w Wielkiej Brytanii, jak i obywatele brytyjscy w UE powinni mieć prawo do dwuletniej wizy pracowniczej.
Sondaż przeprowadzony przez grupę kampanii 2023 Best for Britain wykazał, że 68% z 10 000 wyborców popiera program wzajemnej mobilności młodzieży z UE.
Sondaż wykazał również, że 61 procent respondentów poparło ponowną integrację Wielkiej Brytanii z programem Erasmus.
Naomi Smith, szefowa Best for Britain, powiedziała, że „wzajemny program mobilności młodzieży z UE jest korzystny dla obu stron”.
„Ponieważ UE popiera teraz ten plan, nadszedł czas, aby rząd Wielkiej Brytanii przystąpił do wzajemnego programu mobilności młodzieży UE-Wielka Brytania i umożliwił brytyjskim studentom powrót do programu Erasmus” – dodała.
Jan Hendrik Dopheide, wysoki rangą urzędnik UE odpowiedzialny za stosunki z Wielką Brytanią, powiedział EKES-owi, że Komisja omawia z państwami członkowskimi opcje mobilności młodzieży.
Wielka Brytania i program Erasmus
Kiedy Wielka Brytania opuściła UE i program Erasmus, około 200 000 młodych obywateli Wielkiej Brytanii nie mogło już studiować za darmo na najlepszych uniwersytetach w całej Europie.
Przepisy dotyczące podróży po Brexicie również znacznie utrudniły ludziom swobodne przemieszczanie się między UE a Wielką Brytanią w celu podróżowania, pracy i nauki.
Pomimo opuszczenia bloku, UE zaoferowała Londynowi pozostanie w programie Erasmus. Jednak rząd Wielkiej Brytanii odrzucił tę propozycję.
Nick Leake, doświadczony starszy dyplomata w brytyjskiej misji, powiedział na posiedzeniu EKES-u, że Wielka Brytania zrezygnowała z programu Erasmus ze względów finansowych.
Jak donosi Politico, powiedział on komisji: „Interes brytyjskiego podatnika jest powodem, dla którego zdecydowaliśmy się nie uczestniczyć w programie Erasmus+”.
Leake powiedział, że warunki dalszego uczestnictwa w programie „wymagałyby od Wielkiej Brytanii zapłaty 2 miliardów euro”.
Kwota ta to „więcej niż otrzymalibyśmy w ciągu 7-letniego programu”, czyli około „300 milionów rocznie”.
Leake mówił również o braku równowagi między zdolnością obywateli brytyjskich do posługiwania się językami obcymi w celu skorzystania z możliwości mobilności wyjazdowej a osobami, które chcą przyjechać do Wielkiej Brytanii.
Po opuszczeniu programu Erasmus Wielka Brytania stworzyła własny program studiów za granicą o nazwie Turing.
Jednak analiza zlecona przez rząd Wielkiej Brytanii wykazała, że program nie osiągnął swoich celów.
Program Turing miał nieco ponad 20 000 studentów w roku akademickim 2021/22, nie osiągając docelowego poziomu 35 000.
Prawie 80% uczestniczących uniwersytetów i szkół wyższych zgłosiło trudności z nowym procesem aplikacyjnym.