Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) zatwierdziła wizę w stylu Schengen dla wszystkich członków kraju podczas spotkania ministrów w dniu 9 listopada 2023 r.
Dzięki jednej wizie turyści mogą z łatwością podróżować po sześciu krajach Zatoki Perskiej – Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Katarze, Omanie i Kuwejcie.
„Ujednolicona wiza turystyczna do Zatoki Perskiej to projekt, który przyczyni się do ułatwienia i usprawnienia przemieszczania się mieszkańców i turystów między sześcioma krajami GCC i bez wątpienia będzie miał pozytywny wpływ na ich życie. [impact] w sektorze gospodarczym i turystycznym” – powiedział sekretarz generalny Rady Współpracy Zatoki Perskiej Jassim Al Budaiwi podczas 40. spotkania ministrów spraw wewnętrznych GCC w Omanie.
GCC oczekuje, że system jednej wizy zostanie uruchomiony w latach 2024-2025 we wszystkich sześciu krajach członkowskich.
Według Arab Times , komitety techniczne dla każdego kraju ustalą wymogi wizowe.
Wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wizę za pośrednictwem jednej strony internetowej lub aplikacji. Będzie on podlegał kontroli wszystkich krajów i możliwe jest, że wjazd będzie możliwy tylko dla zatwierdzonych krajów, jeśli pojawią się zastrzeżenia.
Wdrożenie jednolitego systemu wizowego dla krajów GCC zostało początkowo zaproponowane w 2015 r., ale nie doszło do skutku z różnych powodów.
Kwestia ta została ponownie poruszona w 2022 roku, kiedy Katar był gospodarzem finałów Mistrzostw Świata FIFA, kiedy to wprowadzono elektroniczną platformę podobną do paszportu do wszystkich krajów Zatoki Perskiej.
W maju 2023 r. propozycja ta znalazła poparcie na konferencji w Dubaju, kiedy to ministrowie z krajów GCC wyrazili chęć zjednoczenia, aby zachęcić turystów do podróżowania ponad granicami, podobnie jak w Europie.
Zwiększanie dostępności podróży na Półwysep Arabski
Jedna wiza pozwoli jej posiadaczowi na odwiedzenie wszystkich sześciu krajów członkowskich GCC, eliminując potrzebę posiadania różnych dokumentów podróży podczas wizyty w regionie.
Obecnie tylko obywatele krajów członkowskich GCC mają swobodę przemieszczania się między sześcioma krajami należącymi do tego bloku.
Z drugiej strony, obcokrajowcy mieszkający w krajach Zatoki Perskiej nadal muszą uzyskać wizy, aby podróżować po regionie, nawet na krótkie wycieczki.
Odwiedzający z innych krajów spoza Półwyspu Arabskiego również potrzebują wielu wiz lub zniesienia wiz, aby odwiedzić każdy z krajów członkowskich GCC.
Rozważane są również plany stworzenia połączonego szlaku turystycznego łączącego sześć krajów członkowskich GCC. Dzięki wizie podróżni mogą przedłużyć swoją wizytę o ponad 30 dni.
Należy zauważyć, że zatwierdzenie ujednoliconego programu zezwoleń na podróż GCC nie gwarantuje zgody wszystkich sześciu krajów. Podróżni z wizami nadal mogą być poddawani kontrolom granicznym.
Ujednolicona wiza odegra znaczącą rolę w realizacji strategii turystycznej GCC 2030, zwiększając wkład gospodarczy sektora poprzez zwiększenie liczby podróży regionalnych i obłożenia hoteli.
Celem jest przyciągnięcie 128,7 mln osób do 2030 r., co stanowi wzrost o 136,6% w porównaniu z 2021 r.
Kraje GCC utrzymują bezwizowy dostęp do Wielkiej Brytanii
Ujednolicona wiza GCC ma na celu ułatwienie podróży między krajami członkowskimi: Bahrajnem, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
Jest to mile widziane udogodnienie usprawniające proces imigracyjny dla wstępnie zweryfikowanych podróżnych niskiego ryzyka. Ponadto może to być krok bliżej do zniesienia wiz.
Wiza jednokrotna jest podobna do wizy Schengen, co sprawia, że odwiedzanie wspólnej strefy Schengen jest wygodne dla turystów.
Obejmuje ona 23 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) oraz kraje sąsiadujące ze Szwajcarią, Norwegią, Islandią i Liechtensteinem, które zniosły kontrole na granicach wewnętrznych.
Jednak obywatele ponad 60 krajów, takich jak Australia, Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone, nie potrzebują go podczas krótkich wizyt. Wymagają jedynie ETIAS, czyli elektronicznego systemu informacji o podróży oraz autoryzacji.
Obecnie tylko obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich korzystają z tego bezwizowego statusu podczas podróży do strefy Schengen. Trwają rozmowy na temat zniesienia wiz dla obywateli Kuwejtu, Omanu, Kataru i Arabii Saudyjskiej.
Z drugiej strony, wszyscy obywatele GCC zachowują status bezwizowy w Wielkiej Brytanii (UK), która nie jest już częścią UE ani strefy Schengen.
Obywatele krajów członkowskich GCC nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną. Potrzebują jedynie elektronicznego zniesienia wiz (EVW) lub nowego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA).
Katarczycy już korzystają z ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii; pozostali obywatele krajów Zatoki Perskiej pójdą w ich ślady w 2024 roku.
Dodaj komentarz