Wzrost liczby przekroczeń granicy przez migrantów w Wielkiej Brytanii pomimo prawa obowiązującego w Rwandzie

| 28 czerwca, 2024
Wzrost liczby przekroczeń granicy przez migrantów w Wielkiej Brytanii pomimo prawa obowiązującego w Rwandzie
Obraz autorstwa Partonez via Wikimedia Commons

Pomimo nowego brytyjskiego prawa mającego na celu zapobieganie przeprawom migrantów, wciąż więcej osób nielegalnie przybywa do kraju przez kanał La Manche niż kiedykolwiek wcześniej.

W czerwcu 2024 r. liczba osób próbujących wjechać do Wielkiej Brytanii w ten sposób osiągnęła nowy rekord, zgodnie z raportem Reutersa.

Dane brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pokazują, że 18 czerwca przybyło 882 migrantów, co daje łącznie ponad 12 300 w tym roku.

Według The Telegraph, całkowita liczba jest o 18 procent wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku, z 10 472 przekroczeniami granicy przez migrantów.

Jest również o pięć procent wyższy niż w tym samym okresie w 2022 r., kiedy to 11 690 osób przybyło małymi łodziami.

Nowy rekord to również najwyższa łączna liczba przekroczeń granicy przez migrantów w ciągu jednego dnia od 2022 roku.

Ostatni najwyższy jednodniowy wynik odnotowano w listopadzie 2022 r., kiedy to w ciągu jednego dnia przybyło 947 migrantów.

Przekroczyła również najwyższą liczbę 872 jednodniowych przylotów odnotowanych we wrześniu 2023 roku.

W 2022 r. Wielka Brytania osiągnęła rekordową liczbę migrantów nielegalnie przybywających do Wielkiej Brytanii, z 45 774 przybyszami.

Liczba ta spadła o 36 procent w 2023 r., z łączną liczbą 29 437 przekroczeń granicy przez migrantów.

Wzrost ten wywiera dużą presję na rząd przed wyborami krajowymi, które odbędą się 4 lipca.

Ograniczenie nielegalnej migracji i powstrzymanie napływu małych łodzi to główne obietnice premiera Rishiego Sunaka.

Walczył o ustawę Rwanda, która ma powstrzymać migrantów przed nielegalnym przybywaniem do Wielkiej Brytanii małymi łodziami.

Prawo Rwandy ma na celu powstrzymanie migrantów przed przekraczaniem granicy

Pod kierownictwem Sunaka rząd Wielkiej Brytanii wprowadził ustawę o bezpieczeństwie Rwandy, aby zniechęcić migrantów do przekraczania granicy i nielegalnej migracji.

Głównym celem tego prawa jest zapobieganie niebezpiecznym podróżom przez kanał La Manche na małych łodziach i ratowanie życia.

Ma on również na celu złamanie modelu biznesowego przemytników czerpiących zyski z przewozu nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche.

Wysyłając nielegalnych imigrantów do Rwandy, rząd ma nadzieję uczynić Wielką Brytanię mniej atrakcyjną dla tych, którzy próbują nielegalnie wjechać do kraju.

Prawo pozwala rządowi na deportowanie osób, które przybyły do Wielkiej Brytanii nielegalnie, do Rwandy, gdzie ich wnioski o azyl zostaną rozpatrzone.

Jeśli ich wniosek o azyl zostanie rozpatrzony pozytywnie, pozostaną we wschodnioafrykańskim kraju i rozpoczną tam nowe życie.

Krytyka i sprzeciw wobec ustawy rwandyjskiej

Grupy zajmujące się prawami człowieka, prawnicy i politycy sprzeciwiają się prawu Rwandy, twierdząc, że jest ono złe i niesprawiedliwe.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyraziła poważne obawy i ostrzegła, że może to mieć „szkodliwy wpływ” na prawa człowieka i ochronę uchodźców.

Wielu twierdzi, że wysyłanie osób ubiegających się o azyl do kraju, z którym nie mają żadnego związku, jest niehumanitarne.

Ludzie obawiają się, że ustawa nie powstrzyma nielegalnego przekraczania granicy przez imigrantów i narazi osoby szczególnie narażone na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała, że jeśli zostanie wybrana, zrezygnuje z polityki wobec Rwandy i zamiast tego utworzy Dowództwo Bezpieczeństwa Granic.

Obejmowałoby to personel policji, krajowych agencji wywiadowczych i prokuratorów współpracujących z agencjami międzynarodowymi w celu powstrzymania przemytu ludzi.

Partia opozycyjna planuje również utworzenie nowych jednostek ds. powrotów i egzekwowania prawa w celu wydalenia z Wielkiej Brytanii osób, które nie mają prawa tam przebywać.

Rosnący kryzys migracyjny

Ustawa rwandyjska nie jest jedynym krokiem podjętym przez rząd Wielkiej Brytanii w celu powstrzymania nielegalnej migracji i przekraczania granicy.

Podpisała umowę o współpracy z Unią Europejską (UE) w walce z nielegalną migracją.

Umowa ustanawia platformę dla skoordynowanych działań między brytyjskimi siłami granicznymi a unijną agencją Frontex w różnych obszarach.

Współpraca ta obejmuje wymianę informacji i danych wywiadowczych na temat trendów migracyjnych, nadzoru granic, oszustw związanych z dokumentami oraz zarządzania powrotami i granicami.

Oba kraje podnoszą również umiejętności agentów granicznych poprzez szkolenia, korzystając z wzajemnych skutecznych strategii.

Wielka Brytania i UE współpracują również na poziomie operacyjnym i technicznym, prowadząc badania i opracowując nowe technologie.

Rząd Wielkiej Brytanii ściśle współpracuje z sąsiednimi krajami w celu zwalczania nielegalnej migracji.

Pomimo tych wysiłków, coraz więcej osób próbuje przepłynąć kanał La Manche.

Pokazuje to, że rząd może potrzebować bardziej skutecznych sposobów na powstrzymanie migrantów przed przekraczaniem granicy.