Jak donosi The Sunday Times, odnotowano znaczny wzrost liczby jordańskich osób ubiegających się o azyl w Irlandii za pośrednictwem Wielkiej Brytanii.
Wzrost ten został powiązany z nowym brytyjskim systemem elektronicznej autoryzacji podróży (ETA), który ułatwia Jordańczykom podróżowanie do Wielkiej Brytanii.
Po przybyciu do Wielkiej Brytanii osoby ubiegające się o azyl przenoszą się do Republiki Irlandii za pośrednictwem Common Travel Area (CTA) i tam ubiegają się o azyl.
Sytuacja ta wywołała zaniepokojenie wśród urzędników w Irlandii i Jordanii, którzy pracują nad zarządzaniem rosnącą liczbą imigrantów.
ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Jordanii
Brytyjski system elektronicznej autoryzacji podróży (ETA) ma kluczowe znaczenie dla tej kwestii.
Podróżni, którzy mogą odwiedzić Wielką Brytanię bez wizy, muszą uzyskać ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii.
System ma na celu śledzenie przyjazdów i wyjazdów osób podróżujących bez wizy w celu wzmocnienia bezpieczeństwa granic Wielkiej Brytanii.
Zapewnia również, że wszyscy podróżni bez wizy są wstępnie sprawdzani przed wjazdem do kraju.
Obecnie tylko podróżni z krajów Zatoki Perskiej (GCC) i Jordanii wymagają ETA, aby odwiedzić Wielką Brytanię.
Przed wprowadzeniem brytyjskiego programu ETA, obywatele krajów GCC: Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) potrzebowali elektronicznej wizy bezwizowej (EVW) o wartości 30 funtów na każdą wizytę w Wielkiej Brytanii.
Z drugiej strony, Jordańczycy musieli ubiegać się o jednorazową standardową wizę turystyczną w wysokości 115 funtów podczas wizyty w Wielkiej Brytanii.
Za jedyne 10 funtów za wniosek, UK ETA pozwala na wielokrotny wjazd do Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch lat bez konieczności przechodzenia przez zwykły proces wizowy.
Program ETA ma na celu pobudzenie turystyki i ułatwienie podróży osobom z tych krajów.
Otworzyło to jednak również nową ścieżkę dla niektórych obywateli Jordanii, którzy mogą przybyć do Wielkiej Brytanii, przenieść się do Irlandii i ubiegać się tam o azyl.
Jak program ETA doprowadził do wzrostu liczby osób ubiegających się o azyl?
Od czasu rozszerzenia programu ETA liczba Jordańczyków ubiegających się o azyl w Irlandii dramatycznie wzrosła.
Dane Departamentu Sprawiedliwości pokazują, że tylko 29 Jordańczyków ubiegało się o azyl w styczniu i lutym.
Liczba ta wzrosła do 127 osób ubiegających się o azyl w marcu po tym, jak Wielka Brytania wprowadziła program ETA dla obywateli Jordanii.
Od tego czasu liczba ta rośnie, a w kwietniu Jordańczycy złożyli 140 wniosków o azyl.
W maju złożono 423 wnioski o azyl od obywateli Jordanii, podczas gdy w czerwcu złożono 318 wniosków.
W lipcu 2024 r. 512 Jordańczyków zarejestrowało się, aby ubiegać się o azyl w Wielkiej Brytanii.
Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu zaledwie pierwszych siedmiu miesięcy 2024 r. liczba osób ubiegających się o azyl w Jordanii wzrosła do 1 549.
Jest to znaczący wzrost, ponieważ w ubiegłym roku o azyl ubiegały się tylko 53 osoby z Jordanii.
Ten gwałtowny wzrost wynika głównie z umowy CTA między Wielką Brytanią a Irlandią, która umożliwia ludziom swobodne przemieszczanie się między tymi dwoma krajami.
Gdy Jordańczycy wjadą do Wielkiej Brytanii, korzystając z ETA, mogą z łatwością udać się do Irlandii, aby ubiegać się o azyl.
Komplikacje związane z uchodźcami palestyńskimi w Jordanii
Złożoności sytuacji dodaje obecność dużej liczby palestyńskich uchodźców w Jordanii.
Uchodźcy ci uciekli przed trwającym w ich ojczyźnie konfliktem i mieszkają w Jordanii, niektórzy od wielu lat.
Na mocy wcześniejszego porozumienia, niektórzy palestyńscy uchodźcy byli w stanie uzyskać jordańskie dokumenty podróży.
Oznacza to, że uchodźcy ubiegający się o azyl w Irlandii są często traktowani jak obywatele Jordanii.
Irlandzcy urzędnicy imigracyjni mają teraz dodatkowe trudności z ustaleniem prawdziwego pochodzenia i okoliczności tych osób ubiegających się o azyl.
W rezultacie obywatele Jordanii są obecnie jedną z największych grup osób ubiegających się o azyl w Irlandii, ustępując jedynie Nigeryjczykom.
Irlandzkie władze imigracyjne starają się przyspieszyć rozpatrywanie tych wniosków, aby poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem pracą.
Dlaczego Irlandia odczuwa presję związaną z przetwarzaniem osób ubiegających się o azyl?
Irlandzki system imigracyjny stoi w obliczu napięć związanych z nieoczekiwanym wzrostem liczby osób ubiegających się o azyl.
System jest już pod presją i ma trudności z zarządzaniem napływem obywateli Jordanii.
Sytuacja ta wywołała dyskusje między władzami Irlandii, Wielkiej Brytanii i Jordanii.
Wysokie rangą irlandzkie źródło rządowe potwierdziło, że zarówno irlandzkie, jak i jordańskie władze aktywnie współpracują w celu rozwiązania tej kwestii.
Rząd Wielkiej Brytanii zdaje sobie sprawę, że program ETA może być nadużywany i ostrzegł, że osoby go nadużywające poniosą konsekwencje prawne.
Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział The Sunday Times, że każdy, kto nadużywa ETA, „będzie podlegał działaniom egzekucyjnym”.
Wielka Brytania i Irlandia „są wspólnie zaangażowane w ochronę wspólnej strefy podróżowania i zabezpieczenie jej przed nadużyciami” – dodał rzecznik.
Z drugiej strony, działacze antyrasistowscy w Irlandii opowiadają się za sprawiedliwym i humanitarnym podejściem do osób ubiegających się o azyl.
Grupy te argumentują, że choć skuteczne zarządzanie imigracją jest niezbędne, to równie ważne jest traktowanie wszystkich ludzi z godnością i szacunkiem.
Irlandzki Departament Sprawiedliwości zauważył, że wzorce migracji stale się zmieniają, a podejście rządu odpowiednio się dostosowuje.
Potwierdził jednak, że wzorce migracji i podejście rządu są „poddawane ciągłemu przeglądowi”.
Uznano również, że podejście rządu do wzorców migracji może obejmować współpracę z innymi jurysdykcjami.