Paszport Wielkiej Brytanii (UK) zapewnia większą swobodę podróżowania niż wcześniej, awansując o dwa miejsca w rankingu Henly Passport Index 2024.
Henley & Partners, wiodąca globalna firma zajmująca się doradztwem w zakresie rezydencji i obywatelstwa poprzez inwestycje, co kwartał publikuje indeks Henley Passport Index.
Na przestrzeni dziejów ogólny trend zmierzał w kierunku większej swobody podróżowania.
Różnica w globalnej mobilności między górną i dolną częścią indeksu osiągnęła najwyższy poziom w historii.
„Średnia liczba miejsc docelowych, do których podróżni mogą uzyskać dostęp bez wiz, wzrosła prawie dwukrotnie z 58 w 2006 r. do 111 w 2024 r.” – powiedział dr Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners, w komunikacie prasowym.
Dodał również: „Jednak wkraczając w nowy rok, kraje znajdujące się w czołówce rankingu mogą obecnie podróżować bez wiz do 166 miejsc docelowych więcej niż Afganistan, który znajduje się na samym dole rankingu z dostępem do zaledwie 28 krajów bez wizy”.
Jak tworzony jest indeks paszportowy Henley?
Od 19 lat Henley Passport Index klasyfikuje paszporty na podstawie liczby bezwizowych miejsc docelowych dostępnych dla ich posiadaczy.
W tym celu Henley & Partners korzysta z ekskluzywnych i oficjalnych danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).
Każdy kraj otrzymuje punkt za każde miejsce docelowe, które może odwiedzić bez konieczności uzyskania wizy lub zatwierdzonej przez rząd e-wizy przed wyjazdem.
Obejmuje to przypadki, w których podróżni mogą uzyskać wizę po przyjeździe, zezwolenie na pobyt lub elektroniczne zezwolenie na podróż przy wjeździe do miejsca docelowego.
Punkty nie są jednak przyznawane za miejsca docelowe, które wymagają wizy lub w których posiadacz paszportu musi uzyskać wizę elektroniczną przed wyjazdem.
Brytyjski paszport wspiął się na 4. miejsce; kraje europejskie dominują w pierwszej dziesiątce
Posiadacze brytyjskich paszportów mają obecnie bezwizowy dostęp do 191 miejsc docelowych w porównaniu do zaledwie 188 rok temu. Wskoczył z 6. miejsca w 2022 r. na 4. miejsce w 2023 r., przechodząc do 2024 r.
Wiele innych krajów europejskich awansowało w rankingach.
Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania dzielą obecnie pierwsze miejsce z Singapurem i Japonią. Kraje te mają najpotężniejsze paszporty na świecie.
Obywatele czterech państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) mogą odwiedzić 194 z 227 miejsc docelowych bez wiz. Te dwa azjatyckie kraje zajmowały pierwsze miejsce w rankingu Henley Passport Index przez ostatnie pięć lat.
Korea Południowa osiągnęła ruch bezwizowy do 193 miejsc docelowych, dołączając do Finlandii i Szwecji na drugim miejscu.
Kolejne cztery kraje UE, Austria, Dania, Irlandia i Holandia, zajmują trzecie miejsce z bezwizowym dostępem do 192 krajów.
Belgia, Luksemburg, Norwegia i Portugalia dołączyły do Wielkiej Brytanii na czwartym miejscu.
Prawie pozostałe 10 najlepszych pozycji zajmują kraje europejskie, z Grecją, Maltą i Szwajcarią na 5. miejscu.
Paszporty Australii i Nowej Zelandii awansowały w rankingu, zajmując 6. miejsce z 189 miejscami docelowymi dostępnymi bez wizy. Czechy i Polska również dołączyły do nich na szóstym miejscu.
Wraz z Kanadą i Węgrami, Stany Zjednoczone utrzymały 7. miejsce. Kraje te mają dostęp do 188 miejsc docelowych bez konieczności posiadania wizy.
Pierwszą dziesiątkę zamykają Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia i Islandia.
Ruch podróżnych wzrośnie w przyszłości
Według Frederica Legera, starszego wiceprezesa IATA ds. produktów i usług komercyjnych, ruch pasażerski podwoi się do 2040 roku.
Dlatego też optymalizacja i usprawnianie procesów na lotniskach, takich jak automatyzacja sprawdzania i weryfikacji dokumentów podróży, będzie nadal postępować.
Podróżni mogą również wkrótce podróżować bez paszportów. Kraje zwracają się ku systemom biometrycznym, takim jak skany twarzy i odciski palców, w celu szybszej kontroli imigracyjnej.
Brytyjski rząd planuje wdrożyć technologię rozpoznawania twarzy na swoich granicach, podążając za przykładami Dubaju i Australii.
W październiku 2024 r. UE wprowadzi również biometryczny system kontroli granicznej wjazdu/wyjazdu (EES).
Więcej krajów korzystających z elektronicznych zezwoleń na podróż
Wiele krajów dąży również do wyeliminowania potrzeby posiadania wiz i korzystania z cyfrowych zezwoleń na podróż w celu usprawnienia procesu imigracyjnego bez poświęcania bezpieczeństwa.
Wielka Brytania wprowadziła już nową elektroniczną autoryzację podróży (ETA). Jest on obowiązkowy dla podróżnych, którzy nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną.
Brytyjski ETA był dostępny tylko dla podróżnych z Kataru od listopada 2023 roku.
W lutym 2024 r. brytyjski system ETA zostanie otwarty dla obywateli Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej. Są to kraje Bahrajn, Kuwejt, Oman, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).
Inny kraj arabski, Jordania, którego obywatele wymagali wizy przed podróżą do Wielkiej Brytanii, również będzie mógł korzystać z nowego systemu ETA od lutego.
Do 2024 r. rząd Wielkiej Brytanii oczekuje, że wszyscy obcokrajowcy bez wizy uzyskają ważny ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii.
UE wdroży również elektroniczny system dokumentów podobny do brytyjskiego ETA, Europejski System Informacji i Autoryzacji Podróży (ETIAS), dla obywateli nieposiadających wizy wjeżdżających do strefy Schengen do połowy 2025 roku.
Z drugiej strony, Kenia całkowicie zniosła wizy. Będzie ona wydawać elektroniczne zezwolenia na podróż wszystkim podróżnym.
Dodaj komentarz