Brytyjskie władze zaczęły zatrzymywać migrantów w ramach przygotowań do deportacji do Rwandy.
Zespoły ds. egzekwowania prawa w Home Office przeprowadzą więcej działań w nadchodzących tygodniach.
Zbiega się to z pierwszymi lotami do Rwandy, zaplanowanymi na dziewięć do jedenastu tygodni.
„To złożona praca” – powiedział w oświadczeniu sekretarz Home Office James Cleverly.
Podkreślił: „Ale pozostajemy absolutnie zaangażowani w operacjonalizację tej polityki, aby zatrzymać łodzie i złamać model biznesowy gangów przemytników ludzi”.
Dyrektor ds. egzekwowania prawa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Eddy Montgomery zapewnił, że zespoły ds. egzekwowania prawa są „wysoce wyszkolone i w pełni wyposażone”, aby wykonywać swoje zadania „w możliwie najbezpieczniejszy sposób”.
„Ważne jest, aby szczegóły operacyjne były ograniczone do minimum, aby chronić zaangażowanych kolegów i osoby zatrzymane” – wyjaśnił.
Montgomery dodał, że dzięki temu rząd będzie w stanie zrealizować „tę operację na dużą skalę tak szybko, jak to możliwe”.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwiększyło pojemność ośrodka zatrzymań, aby pomieścić do 2000 osób.
Ma już 200 przeszkolonych pracowników gotowych do szybkiego rozpatrywania wniosków migrantów.
Rząd posiada również 500 wysoko wyszkolonych osób przygotowanych do eskortowania migrantów do Rwandy.
Zarezerwowano już komercyjne czartery, a lotnisko jest w gotowości.
Ustawa o bezpieczeństwie Rwandy
Po otrzymaniu zgody królewskiej 25 kwietnia, ustawa o bezpieczeństwie Rwandy stała się obowiązującym prawem.
Obecnie znana jako Polityka Bezpieczeństwa Rwandy, pozwala rządowi Wielkiej Brytanii na deportację migrantów do kraju Afryki Wschodniej, jeśli przybyli tam nielegalnie.
Polityka ta ma na celu zniechęcenie migrantów do przekraczania niebezpiecznego kanału La Manche w celu przybycia do Wielkiej Brytanii.
Ma również na celu rozbicie grup przestępczych, które ułatwiają takie podróże.
Liczba migrantów przepływających przez kanał La Manche na małych łodziach osiągnęła rekordowy poziom 46 000 w 2022 roku.
Do tej pory w tym roku ponad 7 500 migrantów przybyło do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem małych łodzi.
Wielu migrantów, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii na małych łodziach, ubiega się o azyl, a rząd brytyjski przyznał go wielu z nich w przeszłości.
Jednak w kwietniu 2022 r. Wielka Brytania zawarła porozumienie z Rwandą w sprawie relokacji pasażerów na gapę i migrantów na łodziach do kraju Afryki Wschodniej.
Argumentował, że nielegalni migranci nie powinni być traktowani jak uchodźcy, ponieważ nie ubiegali się o azyl w pierwszym bezpiecznym kraju, do którego dotarli.
Jeśli migranci ci ubiegają się o azyl w Wielkiej Brytanii, rząd brytyjski oceni ich roszczenia podczas ich pobytu w Rwandzie.
Jeśli ich wnioski o azyl zostaną rozpatrzone pozytywnie, migranci ci pozostaną w Rwandzie.
Protesty przeciwko przenoszeniu osób ubiegających się o azyl
Nawet teraz, gdy ustawa rwandyjska stała się prawem, obrońcy praw człowieka i grupy migrantów kontynuują walkę przeciwko niej.
Twierdzili, że wysyłanie migrantów do kraju, w którym nie chcą mieszkać, jest nieetyczne i niehumanitarne.
Zespoły ds. egzekwowania prawa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych spotkały się z protestami utrudniającymi ich działalność.
Zgodnie z artykułem Telegraph opublikowanym 2 maja, zespoły musiały odłożyć transport osób ubiegających się o azyl po tym, jak „dziesiątki osób” otoczyły autokar.
Protestujący „umieścili rowery elektryczne pod przednimi i tylnymi kołami i przebili opony”, zmuszając Ministerstwo Spraw Wewnętrznych do wysłania pojazdu zastępczego.
Ponad 100 funkcjonariuszy Metropolitan Police rozpędziło protestujących, aresztując 45 osób, które zaatakowały funkcjonariuszy, utrudniając przejazd autokaru.
„Będziemy nadal usuwać tych, którzy nie mają prawa tu przebywać” – powiedział sekretarz Home Office Cleverly.
Dodał: „Żadna ilość śpiewów, walenia w bębny czy przecinania opon przez hałaśliwą garstkę nie powstrzyma nas przed zrobieniem tego, co konieczne”.
Rzecznik premiera wezwał również protestujących do umożliwienia urzędnikom imigracyjnym wykonywania ich pracy.
Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia, że Rwanda jest bezpieczna
Brytyjski rząd powtórzył, że traktat między Wielką Brytanią a Rwandą potwierdził, że kraj ten jest bezpieczny dla migrantów.
Oba kraje podpisały wiążący międzynarodowo traktat mający na celu wzmocnienie ochrony migrantów.
Zapewniono, że Rwanda nie będzie wysyłać migrantów deportowanych z Wielkiej Brytanii z powrotem do ich kraju ojczystego lub innego niebezpiecznego kraju.
Ten wschodnioafrykański kraj wprowadził również wzmocniony kompleksowy system azylowy, w tym komitet monitorujący w celu zapewnienia zgodności.
„Rwanda wielokrotnie udowodniła”, że może zaoferować osobom ubiegającym się o azyl nowe, dostatnie życie, w tym zakwaterowanie, edukację, szkolenia i zatrudnienie.
„Kraj ten ma silne i udane osiągnięcia w przesiedlaniu ludzi” – powiedział rząd Wielkiej Brytanii.
Dodano, że Rwanda przyjęła ponad 135 000 uchodźców i jest gotowa przyjąć tysiące kolejnych, którzy nie mogą pozostać w Wielkiej Brytanii.